Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Apple varuje před "ohrožením soukromí a bezpečnosti" po vnuceném sideloadingu

Pavel Trousil 01.02.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Navzdory varováním před riziky umožní Apple evropským majitelům iPhonů instalovat aplikace získané mimo oficiální obchod s aplikacemi (tzv. sideloading). Na ohrožení bezpečnosti uživatelů upozorňuje i samotný Apple. Nemožnost instalovat z jiných zdrojů sice uživatele omezuje, ale zvyšuje to bezpečnost.

Tyto změny nastávají v souladu se zákonem Evropské unie (EU) o digitálních trzích (DMA - Digital Markets Act). Zákon o digitálních trzích zavádí soubor jasně definovaných objektivních kritérií pro určení "gatekeeperů". Jde o velké digitální platformy poskytující tzv. základní on-line služby, jako jsou například vyhledávače, obchody s aplikacemi a messengery pro zasílání zpráv.

Cílem zákona o digitálních trzích je regulovat moc "gatekeeperů", tedy největších digitálních společností. EU označila podle zákona o digitálních trzích systémy iOS, Safari a App Store za "core platform services - služby hlavní platformy". Podle DMA má Apple v současné podobě v případě obchodu s aplikacemi monopolní postavení a nebude ho již moci využívat k prosazování monopolu v oblasti plateb v aplikacích.
 

Mohlo by vás zajímat

Pro srovnání, něco podobného se stalo, když USA obvinily Microsoft z nezákonného monopolu na trhu webových prohlížečů pro Windows. Po několika soudních sporech dosáhli urovnání, v němž Microsoft souhlasil s úpravou některých svých obchodních praktik, čímž se uživatelům Windows otevřela možnost přejít na jiné prohlížeče.

Apple ve své zprávě uvádí, že "Změny zahrnují více než 600 nových API rozhraní, rozšířenou analýzu aplikací, funkce pro alternativní prohlížeče a možnosti zpracování plateb za aplikace a distribuce aplikací pro iOS." a varuje "Nové možnosti zpracování plateb a stahování aplikací v systému iOS otevírají nové možnosti pro malware, podvody, nezákonný a škodlivý obsah a další hrozby pro soukromí a bezpečnost."
 

Mohlo by vás zajímat

Další velkou změnou je, že webové prohlížeče nebudou nuceny používat engine WebKit prohlížeče Safari, což otevírá prostor pro prohlížeče založené na Chromiu a pro Firefox. Skutečnost, že Apple umožňuje ostatním prohlížečům upustit od WebKitu pouze v Evropě, znamená, že vývojáři prohlížečů jsou nuceni učinit těžká rozhodnutí. Nezávislý prohlížeč, jako je například Firefox, by byl nucen vytvářet a udržovat dvě samostatné implementace prohlížeče.

Vývojáři se mohou s chystanými změnami seznámit na stránce podpory pro vývojáře společnosti Apple a začít testovat nové funkce v beta verzi iOS 17.4. Nové funkce budou uživatelům ve 27 zemích EU k dispozici přibližně na začátku března 2024. Ačkoli se nejvýznamnější změny v politice aplikací týkají pouze zemí EU, další posuny týkající se hraní v cloudu a nákupů v aplikacích začnou patrně platit celosvětově.

Zdroj: Apple, Malwarebytes
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud