Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Rozsudek proti Googlu: monopol obchodu Play je nezákonný

Pavel Trousil 12.12.2023
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

V soudním sporu mezi společnostmi Epic Games a Google dospěla porota k jasnému verdiktu: Google má nezákonný monopol na distribuci aplikací pro OS Android a na využití plateb v aplikacích. Potlačuje tak hospodářskou soutěž a brání inovacím.

Jednomyslné rozhodnutí soudu vychází z obvinění Epic Games z roku 2020, že společnost Google využívá svého monopolu k účtování přemrštěných poplatků, potlačuje hospodářskou soutěž a brání inovacím. 

Obvinění se konkrétně týkají praxe Googlu, která nutí vývojáře používat platební systémy Googlu a účtuje si poplatky ve výši 30 % (od července 2021 už „jen“ 15 %). Tento rozsudek znamená vítězství nejen pro společnost Epic Games, ale také pro řadu vývojářů aplikací, kteří bojují proti praktikám Googlu a Appl, které se týkají obchodů s aplikacemi. Toto přelomové rozhodnutí by mohlo mít trvalý dopad na celý trh s mobilními aplikacemi.
 

Mohlo by vás zajímat

Google již oznámil, že se proti rozsudku odvolá, a uvidíme, jak odvolací soud rozhodne. Výsledek odvolání bude mít zásadní význam pro určení rozsahu, v jakém je třeba dlouhodobě reformovat praktiky obchodu s aplikacemi společnosti Google.
Epic Games považuje rozsudek za zásadní milník v boji za spravedlivější podmínky pro vývojáře aplikací a zdravější konkurenční prostředí. Důsledky tohoto soudního rozhodnutí budou důležité nejen pro zúčastněné strany, ale mohou mít dalekosáhlé důsledky pro celý technologický průmysl.

Zdroj: Epic Games, soud


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud