Přejít k hlavnímu obsahu

Apple, Nvidia, Tesla a další: Zastavení výroby v Číně může vést k vážným problémům

Jiří Palyza 04.10.2021
info ikonka
Zdroj:

Čína chce výrazně snížit spotřebu energie. Proto jsou v některých oblastech průmyslu omezeny dodávky energie. To vede k zastavení výroby, které má dopad i na západní společnosti.

Čína chce snížit spotřebu energie. V té souvislosti nyní přistupuje k neobvyklému opatření: v některých regionech bude dočasně přerušena dodávka elektřiny pro průmysl. To znamená, že postižené společnosti musí dočasně zastavit výrobu. Velká část čínské elektřiny se vyrábí z uhlí. Nižší spotřeba má snížit jeho cenu.

Opatření se týká i mnoha západních společností, jako jsou Apple, Tesla nebo Nvidia, které zde vyrábějí své komponenty. Jak informoval deník Nikkei (asia.nikkei.com) ve svém příspěvku "Key Apple, Tesla suppliers halt production amid China power crunch", například montážní linky ve společnosti Eson Precision Engineering v Kunshanu, která je významným dodavatelem společností Apple a Tesla, až do pátku minulého týdne stály. Aby bylo možné splnit cíle dodávek, bude pak třeba ztracený čas dohnat o svátcích a víkendech.

Zastavení výroby v Číně: problémy s dodávkami se dají očekávat i u společnosti Apple

inteli5

Zastavení výroby v Číně pravděpodobně způsobí další výpadky v dodávkách technických výrobků. | Zdroj: Alexandru-Bogdan Ghita/Unsplash

To je ale jen jeden z mnoha příkladů. Dočasně zastavit výrobu v Su-čou musel mimo jiné také dodavatel reproduktorů pro společnost Apple, Concraft Holding.

Očekává se, že tato opatření ještě zhorší už tak dost obtížnou situaci na technologickém trhu. Od začátku pandemie korony prudce vzrostla poptávka po technologických produktech. Výrobci ji v současné době často nejsou schopni zcela uspokojit.

Zastavení výroby v Číně: celkově pravděpodobně k žádnému přínosu pro životní prostředí nedojde

Nakonec však vyvstává otázka, čeho čínská vláda svými opatřeními skutečně dosáhne. Mnozí by v zásadě s tím, že snížení spotřeby energie je smysluplný cíl, souhlasili. O tom, zda toho bude dosaženo odpojením elektřiny, lze ale pochybovat.

Některé společnosti už oznámily, že odpovídajícím způsobem zvýší výrobu v jiných lokalitách. Případně se ztracený čas dohání víkendovými a nočními směnami. Jiní, aby mohli pokračovat ve výrobě, chtějí aktivovat dieselové generátory. Celkově se dá odhadnout, že opatření pravděpodobně nepovedou ke snížení spotřeby energie, a proto cena uhlí v dlouhodobém horizontu stejně neklesne.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme