Přejít k hlavnímu obsahu

Androidové telefony kosí falešné aplikace s virem: nemáte je v mobilu také?

Jakub Fišer 31.10.2024
info ikonka
Zdroj: gstudioimagen/Freepik

Bezpečnostní experti odchytili v Česku na telefonech s Androidem nebezpečný bankovní malware FakeApp.AFZ, který tvořil skoro pětinu všech kybernetických útoků na uživatele v ČR za září 2024. Jde o velmi nebezpečný virus, který se vydává za aplikace k investování a využívá celkem novou praktiku tzv. cryptoscamu.

Kapitoly článku

Malware FakeApp v Česku

FakeApp.AFZ je klasický trojský kůň – tedy software, který se tváří jako skutečná aplikace, přitom jde ale o podvod. V tomto konkrétním případě malware napodoboval investiční aplikace, aplikace od IBM nebo OpenAI.

Ať už aplikace nabízí cokoliv, jejím cílem je získání vašich peněz. Útočníci používají tzv. cryptoscam strategii, kdy obětem nabídnou možnost investovat menší částky, které lze bez problémů vybrat, aby vzbudili důvěru. Tímto způsobem motivují oběti k větším vkladům, které už ovšem nelze vybrat, a lidé přicházejí o své peníze. Policie ČR o tom informuje velice často a nezřídkakdy jde o vyšší statisíce korun.

Jak se tomu bránit? Pokud investicím vůbec nerozumíte, ale přesto chcete jakkoliv zhodnotit své peníze, doporučujeme se obrátit na vaši banku, která vám s relativně bezpečnými investicemi poradí. Na podobné aplikace raději nespoléhejte, nikdy nevíte, kdy může jít o podvod.

Mohlo by vás zajímat

Další hrozby pro Android

Malware FakeApp.AFZ tvořil skoro 8 % všech kybernetických útoků na obyvatele ČR za měsíc září. Podle dat společnosti Eset však ohrožoval spotřebitele i adware Andreed, před kterým jsme informovali v některých předchozích článcích.

Adware Andreed je typ škodlivého softwaru zaměřeného na zařízení s Androidem, který zobrazuje nevyžádané reklamy, a tím výrazně zatěžuje systém a zpomaluje jeho výkon. Tento škodlivý kód se často maskuje jako běžné aplikace, které uživatelé nevědomky stáhnou z neoficiálních zdrojů. Andreed sleduje uživatelskou aktivitu a zobrazuje reklamy nebo odkazy na weby, které mohou obsahovat další škodlivý obsah, což může vést k dalším bezpečnostním rizikům pro uživatele.

Zdroj: Eset, FortiGuard


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme