Přejít k hlavnímu obsahu

Algoritmy na výzkum Parkinsonovy choroby

Josef Mika 16.03.2018
info ikonka
Zdroj:

Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze vyhlásila novou studentskou soutěž na detekci Parkinsonovy choroby pomocí řečových promluv.

Až do 20. května mohou studenti všech středních a vysokých škol v České republice a na Slovensku zasílat svá řešení do nové soutěže Biosignal Challenge 2018. Vedle Fakulty elektrotechnické ČVUT ji spolupořádá také Neurologická klinika 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a společnosti HUMUSOFT a MathWorks.

Pro vývoj léčby, stanovení přesné diagnózy a prognózy Parkinsonovy nemoci je zásadní mít k dispozici vhodná objektivní měření, takzvané biomarkery, které úzce souvisejí s přítomností nebo progresí symptomů dané nemoci. Automatizace hodnocení řeči může poskytnout tyto objektivní biomarkery a přinést tak další možnosti pro vylepšení klinické praxe a kvality života pacientů s Parkinsonovou nemocí. 

Garant soutěže prof. Roman Čmejla z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze k zadání dodává: „Hlavním cílem soutěže je návrh algoritmu detekujícího přidružené příznaky Parkinsonovy choroby v řečových promluvách při rytmickém opakování slabik a klasifikujícího promluvy na zdravý/nemocný. Algoritmus musí být realizován v programovém prostředí MATLAB a k jeho návrhu mají soutěžící k dispozici promluvy celkem od šedesáti mluvčích.“

Podrobnosti o soutěži jsou k dispozici zde: http://sami.fel.cvut.cz/biosignalchallenge2018/.
Společnost MathWorks nabízí všem účastníkům soutěže na 1 rok zdarma licenci programu MATLAB.

Případní zájemci o studium biomedicíny na Fakultě elektrotechnické ČVUT si mohou v současné době podat přihlášku ke studiu bakalářského nebo magisterského programu Lékařská elektronika a bioinformatika, které budou nově otevřeny od akademického roku 2018/19. Podrobnosti o studiu nových programů jsou na stránce: http://bio.fel.cvut.cz/.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme