Google je od zavedení vlastní umělé inteligence Bard zřejmě stále více vystaven kybernetickým útokům. Aby toto nebezpečí snížil, přistupuje nyní k neobvyklému řešení. Informoval o tom zpravodajský web americké CNBC.
V novém pilotním projektu se internetový gigant nyní spoléhá na dobrovolníky z řad svých zaměstnanců. Ti mají od nynějška pracovat na počítačích, které nejsou připojeny k internetu.
„Zajištění bezpečnosti našich produktů a uživatelů je jednou z našich hlavních priorit,“ uvedl mluvčí společnosti Google v e-mailovém prohlášení. „Pravidelně hledáme způsoby, jak posílit naše interní systémy proti škodlivým útokům.“
Práce v offline režimu: zaměstnanci Googlu se z bezpečnostních důvodů obejdou bez internetu
Google spustil projekt, v jehož rámci zaměstnanci pracují bez přístupu k internetu. Zdroj: Pixabay/Firmbee
Původně společnost vybrala k účasti více než 2 500 zaměstnanců, ale Google nakonec pilotní projekt upravil tak, aby se z něj mohli zaměstnanci odhlásit, a naopak ho otevřel i dobrovolníkům.
Google deaktivuje přístup k internetu na počítačích zúčastněných zaměstnanců, s výjimkou interních webových nástrojů a samozřejmě webových stránek vlastněných společností Google, jako je Disk Google a Gmail. Pracovníci, kteří potřebují internet ke své práci, dostanou výjimku, uvedla společnost.
Někteří zaměstnanci navíc nemají správcovský přístup ke svým počítačům, což znamená, že nemohou spouštět příkazy pro správu nebo instalovat software.
Zaměstnanci Googlu bez přístupu k internetu: má to minimalizovat riziko kybernetických útoků
„Zaměstnanci společnosti Google jsou častým terčem útoků,“ uvádí se v interní zprávě, kterou měl server CNBC k dispozici. Pokud je zařízení zaměstnance Googlu napadeno, mohou útočníci získat přístup k uživatelským datům a kódu infrastruktury, což by mohlo vést k vážnému incidentu a podkopat důvěru uživatelů, dodává se v něm.
Vypnutí většiny přístupů k internetu zajistí, že útočníci nebudou moci snadno vzdáleně spustit libovolný kód nebo získat data, uvádí se v popisu.
Program přichází v době, kdy IT společnosti čelí stále sofistikovanějším kybernetickým útokům. Nedávno uvedla společnost Microsoft, že čínské zpravodajské agentury se v rámci "významného" narušení nabouraly do firemních e-mailových účtů dvou desítek vládních agentur v USA a západní Evropě, včetně ministerstva zahraničí. Google usiluje o státní zakázky v USA od chvíle, kdy loni vytvořil divizi veřejného sektoru. A bezpečnost vlastního firemního prostředí je pro něj velmi důležitá.
Zdroj: CNBC