Přejít k hlavnímu obsahu

Zatímco Microsoft pokouší trpělivost uživatelů, tento Linux šlape do pedálů: proč se vyplatí na něj přejít?

Jiří Palyza 08.08.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Reklamy na vlastní produkty, tracking uživatelských dat, hardwarové požadavky – existuje celá řada důvodů, proč Microsoft uživatelé zrovna nemusí a s blížícím se ukončením podpory Windows 10 stále vážněji přemýšlejí o změně. Jedním ze směrů, kam není vůbec špatné se vydat, je Linux. A zvlášť jedna konkrétní distribuce by se stávajícím uživatelům Windows mohla velmi líbit.

Jde o Linux Mint. Distribuce, která podle statistik serveru Distrowatch.com patří v oblasti linuxových systémů dlouhodobě mezi nejstahovanější. Stručně se dají jeho vlastnosti vypíchnout ve třech bodech: systém není agresivní, je stabilní a pracuje rychle. Ještě stále váháte?

Pro Linux Mint budete mít k dispozici několik různých pracovních ploch; jde o Cinnamon, Xfce a Mate. Distribuce se nyní objevila v updatované verzi, kterou vývojáři pojmenovali "Wilma" a má číselné označení 22. A hned na úvod jedna pozitivní zpráva – tato verze je ze skupiny LTS, tedy Long Term Support, což jinými slovy znamená, že podporována bude až do roku 2029.

Pozadí na plochu
info ikonka
Zdroj: Linuxmint.com
Linux Mint 22 obsahuje fantastickou sbírku pozadí.

Základem je systém Ubuntu 24.04. V novější aktualizaci vývojáři změnili několik věcí, mezi které patří především:

  • znalci poznají nově použitý font, který je tenčí než předchozí; je nastavený jako výchozí, ale lze jej změnit,
  • systém využívá nový zvukový server PipeWire,
  • časovač pro vypnutí byl zkrácen na 10 sekund, aby se zařízení, na kterém systém běží, mohlo vypnout rychleji,
  • byla deaktivována služba Snap Store a je k dispozici nový správce instalačních balíčků.

Mimochodem, nový Správce softwaru se otevírá mnohem rychleji. Instalace neoficiálních balíčků Flatpak je ve výchozím nastavení zakázána a pokud si ji výslovně povolíte, neoficiální balíčky jsou jasně zvýrazněny. To vše reaguje na nedávné problémy s falešnými aplikacemi v obchodě Ubuntu Snap.

Mohlo by vás zajímat

K dalším změnám v Mintu 22 patří nativní verze e-mailového klienta Thunderbird, vylepšené ovladače pro dotykovou plochu laptopu, podpora HiDPI včetně přihlašovací obrazovky a lepší zpracování jazykové podpory. Preferované jazyky by měly být staženy a instalovány v průběhu celkové instalace systému. Nepoužívané jazyky se odstraní, čímž se šetří místo na paměťovém úložišti.
 

Softwarový manažer v Linuxu Mint
info ikonka
Zdroj: Linuxmint.com/
Neověřené softwarové balíčky jsou ve správci programů ve výchozím nastavení zakázány. Nástroj vás také upozorní na související rizika.

Další velkou výhodou Linuxu Mint je jeho skromnost z hlediska hardwarových požadavků. Jeho instalací tak můžete prodloužit život mnoha starším systémům, které sice bezproblémově běží s Windows 10, ale s jedenáctkami nejsou kompatibilní. Systémové požadavky Mintu jsou následující:

  • minimálně 2 GB RAM, doporučuje se 4 GB,
  • minimálně 20 GB volného místa na paměťovém úložišti, doporučuje se 100 GB,
  • podporované rozlišení displeje či monitoru 1024 x 768.

Zdroj: 9to5linux, The Register, BetaNews


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme