Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Žaloba za stalking pomocí AirTagů: zanedbává Apple ochranu obětí?

Pavel Trousil 12.01.2024

Každý rok se v USA stane obětí stalkingu přibližně 13,5 milionu lidí. Tato znepokojivá skutečnost byla uvedena v úvodu žaloby na Apple, kterou podaly v USA oběti stalkingu, podle kterých zařízení AirTags posilovalo postavení pachatelů.

AirTagy se prodávají jako sledovací zařízení, která umožňují snadno najít ztracené věci, jako jsou klíče, nebo zavazadla. Pokud předmět ztratíte, můžete AirTag a tím i věc najít pomocí aplikace Najít (Find My) na jiném zařízení od Applu. 

Sledovací zařízení přenáší svou polohu pomocí technologie Ultra Wideband, která je přesnější než Bluetooth. Protože tracker sdílí svou polohu s ostatními zařízeními Apple, můžete svůj AirTag a věc najít i na velké vzdálenosti.

AirTagy jsou relativně levné (asi 800 Kč), malé (3,19 cm) a mohou fungovat přibližně rok, než je třeba vyměnit baterii. To z nich dělá ideální nástroj pro stalkery - stačí, když ho připevní k něčemu, co očekávají, že budete mít u sebe. 

Důležitou součástí žaloby z nedbalosti bude otázka, zda výrobce mohl tento problém předvídat - v tomto případě problém se stalkingem. To by neměl být problém, protože spousta lidí upozorňovala už dříve, že Apple v podstatě vyrábí produkt přímo pro stalkery.
 

Airtag
info ikonka
Zdroj: Screenshot Apple
Na to, že se s vámi pohybuje cizí AirTag už Apple ve svých zařízeních upozorňuje.

Jeden z právníků žalující strany tvrdil, že společnost Apple v době, kdy byla oběť pronásledována, neumožňovala sledovaným osobám lokalizovat podstrčený AirTag. Když se soudce zeptal, co mohla společnost Apple udělat lépe, právník musel uznat, že Apple od té doby provedl řadu úprav, aby oběti mohly být rychleji upozorněny, že jsou vystaveny nechtěnému sledování.

Mohlo by vás zajímat

Od uvedení zařízení AirTags skutečně Apple provedl několik změn, které mohou pomoci potenciálním obětem stalkingu. Nejdůležitější z nich je, že uživatelé jsou nyní schopni zjistit, zda se s nimi delší doby nepohybuje AirTag, který nevlastní. V iPhonech a iPadech je tato funkce ve výchozím nastavení povolena, ale není na škodu si ji ověřit, zejména pokud někdo mohl mít k vašemu zařízení přístup.

Pokud se vám na telefonu zobrazí informace, že se nějaký AirTag pohybuje s vámi, v aplikaci Najít zjistíte, jak dlouho je AirTag u vás, a pomocí možnosti Přehrát zvuk můžete nechat sledovací zařízení vydávat zvuk, který vám pomůže ho odhalit. Pro majitele systému Android vytvořila společnost Google podobnou funkci proti sledování. 

Zdroj: UNITED STATES DISTRICT COURT, Malwarebytes, Apple
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme