1. Deaktivace Wi-Fi sítě na routeru a snížení spotřeby energie
Nejvíce energie u vašeho routeru samozřejmě spotřebovává modul Wi-Fi. Proto se může vyplatit (dočasně) bezdrátovou síti deaktivovat.
- U většiny současných tipů routerů je možnost Wi-Fi síť vypnout. Ideální je aktivovat v rozhraní routeru časový spínač. Tím se síť Wi-Fi automaticky vypne například v noci, kdy na ní nikdo nepracuje, čímž se šetří elektrická energie.
- Ne každý router tuto praktickou funkci podporuje, ale alternativně můžete síť Wi-Fi kdykoli zapnout a vypnout ručně pomocí příslušného tlačítka na routeru. To byste měli udělat alespoň v případě, že na delší dobu opouštíte dům a nepotřebujete aktivní připojení k internetu.
2. Snížení spotřeby energie Wi-Fi routeru: vypnutí nepotřebných funkcí
Současné Wi-Fi routery vám nejen umožní přístup k internetu, ale jsou přetíženy spoustou dalších funkcí. Mnohé z nich jsou užitečné, ale některé se ukazují jako zbyteční žrouti energie. Proto v nastavení routeru deaktivujte všechny funkce, které pravidelně nepoužíváte.
- To se týká zejména síťového sdílení pevných disků nebo připojených paměťových zařízení USB. Odpojte je i z portu USB směrovače, aby zařízení zbytečně nedodávalo pevným diskům energii. Mnoho routerů nabízí také integrovaný NAS. Pokud směrovač nepoužíváte jako síťový pevný disk, můžete tuto funkci rovněž vypnout.
- Pokud to váš model routeru umožňuje, můžete také například deaktivovat jednotlivá ethernetová připojení/porty a tím ušetřit ještě více energie.
- Nakonec byste také měli od routeru odpojit všechna nedůležitá Wi-Fi zařízení. Směrovač totiž neustále odesílá malé datové pakety všem připojeným zařízením, aby zkontroloval jejich dostupnost. To trvale stojí elektrickou energii. Zařízení Wi-Fi, jako jsou tiskárny nebo čtečky elektronických knih, která potřebují přístup k síti jen zřídka, by se proto měla po použití vždy vypnout.
3. Odpojení telefonu od routeru znamená další úsporu energie
V době smartphonů, Skypu a dalších ztrácí pevná linka stále víc svůj význam. Ale i když z pevné linky téměř nikdy nevoláte, zařízení stále odebírá energii.
- Odpojte proto od směrovače všechny nepotřebné základnové stanice. Deaktivujte také příslušné možnosti v nastavení routeru.
- Pokud má váš Wi-Fi router například integrovaný modul DECT, můžete k němu připojit telefony bez základnové stanice. Neustálé vyhledávání telefonů však i zde zvyšuje spotřebu energie. Proto pokud je nevyužíváte, vypněte všechny telefony a deaktivujte funkci DECT v nastavení.
4. Snížení přenosového výkonu a spotřeby energie Wi-Fi
U mnoha směrovačů můžete v nastavení zvýšit přenosový výkon sítě Wi-Fi. To má tu výhodu, že si tím zlepšujete signál bezdrátové sítě po celém bytě/domě a někdy i na zahradě. Zvýšený přenosový výkon však také vyžaduje podstatně více elektrické energie a nemusí být vždy nutný.
- Proto si individuálně vyzkoušejte, jaký vysílací výkon skutečně potřebujete. Zkuste opakovaně snižovat vysílací výkon o několik procent. Poté pomocí svých zařízení vyzkoušejte, zda máte stále příjem na všech důležitých místech v domě. Snižujte výkon tak dlouho, dokud bude Wi-Fi dobře dostupná na místech, která jsou pro vás důležitá.
- Tip: Pro dobrý příjem Wi-Fi nemusíte nastavovat vysílací výkon na maximum. Často stačí odstranit zdroje rušení nebo router lépe umístit.
5. Snížení spotřeby energie na nulu: Úplné vypnutí routeru
Jakkoli jsou předchozí tipy praktické, nevedou k úplnému snížení spotřeby energie routeru na nulu. Proto se vyplatí zařízení při delší nepřítomnosti, například během dovolené, zcela odpojit od elektrické sítě.
Zdroj: autorský článek, časopis Chip