Přejít k hlavnímu obsahu

Wi-Fi nebo WLAN: není ve zkratkách pro bezdrátové sítě občas zmatek a používáme je vůbec správně?

Jiří Palyza 18.08.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Termíny Wi-Fi a WLAN se často používají jako synonyma pro připojení k internetu bez nutnosti použít propojovací kabel. Ve skutečnosti se ale liší a označují dvě různé věci. Jak to tedy vlastně je?

Kapitoly článku

Bezdrátový internet je v současnosti už tak běžnou součástí našich životů, jako mobilní telefon. Používá jej většina firem i domácností, a často je to jedna z prvních věcí, po které se poohlížíme v kavárnách, restauracích nebo ubytovacích prostorách.

V souvislosti s tím se setkáváme se dvěma zkratkami, které často považujeme za záměnné a označující jedno a totéž: běžnější Wi-Fi, ale také WLAN. Co přesně tyto pojmy znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl?

V případě obou termínů se jedná o zkratky z angličtiny. WLAN znamená "Wireless Local Area Network", v překladu tedy bezdrátová místní síť. Oproti tomu Wi-Fi je zkratkou pro "Wireless Fidelity" tedy volněji přeloženo bezdrátová kvalita.

Jaký je rozdíl mezi WLAN a Wi-Fi

WLAN nebo Wi-Fi
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)
Wi-Fi je zkratka, kterou zavedla Wi-Fi Alliance už v roce 1999. Dnes už jde o běžně zažitý pojem, který znají všichni. Oproti tomu WLAN se používá více v technologické branži.

WLAN označuje bezdrátovou síť, která umožňuje propojení a vzájemnou komunikaci počítačů a dalších digitálních zařízení bez nutnosti použít dráty či kabely. Používá technologii rádiového přenosu dat a využívá se v omezeném prostoru: v domácnosti, kanceláři, ale i veřejných místech. WLAN může využívat různé technologie včetně Wi-Fi, ale také například Bluetooth. Pro WLAN neexistuje žádný přesně definovaný standard.

Wi-Fi je specifická technologie a certifikace, kterou zavedlo konsorcium společností Wi-Fi Alliance (jeho činností je mimo jiné definovat standardy pro bezdrátové sítě). Pro komunikaci použitím Wi-Fi v rámci WLAN odkazuje na technické normy IEEE 802.11. Wi-Fi patří k nejrozšířenějším technologiím pro bezdrátové sítě a komunikaci bez nutnosti propojení kabely.

Mohlo by vás zajímat

Zařízení propojená prostřednictvím Wi-Fi také mohou komunikovat bez nutnosti použít kabely a probíhá to rovněž pomocí rádiových vln. Připojení Wi-Fi lze použít pro přístup k internetu, sdílení souborů, tisk a další síťové činnosti, a to ať už prostřednictvím přístupu na internet či přímé komunikace se zařízeními, zapojenými do stejné Wi-Fi sítě.

Zjednodušeně řečeno, Wi-Fi je vlastně konkrétní typ WLAN. Umožňuje zařízením, které standard Wi-Fi podporují či jsou k tomu vybaveny dodatečným zařízením, připojit se do sítě a k internetu bezdrátově. WLAN je obecný pojem, Wi-Fi je technologie, spadající pod WLAN.

Který termín a v jakých případech používat?

Muž s tabletem nad cedulí WLAN
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)
S připojením k veřejným Wi-Fi opatrně. Nikdy nevíte, jaký software běží v pozadí a zda nemůže při jejím používání dojít k narušení vašeho soukromí.

Ačkoliv přísně technicky vzato mají obě zkratky odlišný význam, lze je používat jako synonyma. V souvislosti s počítači a digitální technikou, kde se používá spousta termínů a zkratek z angličtiny, znamenají de facto to samé: bezdrátovou síť.

Možná se ale při svých cestách v zahraničí se zkratkou WLAN už vůbec nesetkáte. Pokud budete mít na mysli bezdrátové připojení k internetu, vystačíte si tak v podstatě s obecněji více rozšířeným pojmem, kterým je právě Wi-Fi. A na druhou stranu, pokud použijete termín Wi-Fi, zpravidla všichni jej budou chápat jako možnost bezdrátové internetové konektivity.

Skutečně žádný rozdíl?

S určitým rozdílem v používání obou termínů se přeci jen setkat můžete. V případě WLAN můžete narazit na označení místní sítě zařízení, která sice zprostředkuje například přístup k tiskárně či datovému úložišti, ale nikoliv na internet. Typickým příkladem může být interní síťová struktura ve firmách.

Oproti tomu Wi-Fi je obecně vnímáno jako bezdrátový internet. Pokud se ptáte po Wi-Fi, zpravidla to ostatní budou chápat právě v tomto významu. Nikoliv ve smyslu zapojení do bezdrátové sítě, kde byste rázem viděli spoustu ostatních propojených zařízení, která byste mohli využívat. Klasickým příkladem je Wi-Fi v ubytování na vaší dovolené. Pokud se k němu přihlásíte, sice vám zprostředkuje bezdrátový internet, ale už ne tisk letenek na tiskárně v recepci.

Zdroj: Geeks For Geeks


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme