Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

WhatsApp nabízí novou bezpečnostní funkci: už ji máte zapnutou?

Jiří Palyza 14.11.2023
Zdroj: HUSQY _OFFICIAL/Unsplash

Hojně využívaný komunikátor chce zvýšit bezpečnost hovorů. Přidává proto novou funkci, která skrývá IP adresy vašeho smartphonu. Nová užitečná funkce je ale skrytá a uživatelé si ji musejí aktivovat sami. Kde to v prostředí WhatsAppu najdete?

Kapitoly článku

Koncern Meta se rád chválí za bezpečnost a ochranu dat ve službě WhatsApp. Nejnověji ve svém blogovém příspěvku o nových funkcích. A navzdory veškeré kritice, kterou lze na komunikátor vznést, to byl právě WhatsApp, který ukázal, jak snadné je například zprovoznit ochranu šifrováním mezi koncovými body.

Stále je ale co zlepšovat. Od října 2023 WhatsApp uvolňuje novou funkci na ochranu IP adresy mobilních telefonů. V současných dnech už dorazila na mnoho zařízení uživatelů, je ale volitelná. Znamená to jediné: pokud ji uživatelé chtějí používat, musejí si ji výslovně zapnout.

Ochrana IP adresy v prostředí WhatsAppu

Schéma přesměrování hovorů přes servery WhatsAppu
Nová ochranná funkce IP adresy namísto přímého propojení směruje hovory přes servery WhatsAppu.
Zdroj: Meta

Komunikátor WhatsApp se nepoužívá pouze pro psaní textových zpráv nebo posílání příloh, oblíbené jsou i klasické hovory. Technicky se jedná o přímé peer-to-peer spojení mezi účastníky. Výhodou je rychlejší přenos dat a lepší kvalita hovoru.

Aby datové pakety putovaly ke správnému zařízení, účastníci hovoru musejí znát své IP adresy. V případě přímých hovorů bude váš protějšek znát také vaši IP adresu. A právě zde se může skrývat zranitelnost. Informace může být zneužita ke zjištění zajímavých dat, jako je například vaše geografická poloha nebo poskytovatel internetu. Ne nadarmo se mnoho uživatelů snaží IP adresy skrýt a instaluje tunelování pomocí VPN.

Mohlo by vás zajímat

Nová volitelná funkce WhatsAppu nyní chrání IP adresu při telefonických hovorech. Pokud si ji aktivujete, budou všechny vaše hovory směrovány přes servery WhatsApp. Místo vaší IP adresy protistrana uvidí pouze IP adresu serveru.

V té souvislosti je důležité vědět, že hovory a textové konverzace jsou v prostředí WhatsAppu vždy šifrovány metodou end-to-end, tedy mezi koncovými zařízeními. I když je komunikace směrována přes servery WhatsApp, Meta je nemůže odposlouchávat.

Jak si můžete funkci ochrany IP adresy aktivovat

Nastavení ochrany IP adresy WhatsAppu na iPhonu
Ochranu IP adresy při volání si musíte nastavit sami, je volitelná. Je skryta v nastavení aplikace WhatsApp.
Zdroj: WhatsApp/iOS 16

  • 1

    V aplikaci WhatsApp jděte do "Nastavení" a zvolte položku "Soukromí".

  • 2

    Přejděte na položku "Pokročilá  nastavení" a v zobrazeném okně uvidíte přepínač "Chránit IP adresu během hovorů".

WhatsApp na svých stránkách upozorňuje, že v důsledku přesměrování hovorů může dojít ke zhoršení kvality hovorů. Nejlepší je si to vyzkoušet. Pokud by se v důsledku nastavení funkce vyskytly problémy s hovory, aktivovanou ochranu můžete opět vypnout.

Zdroj: Engineering at Meta, WhatsApp


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud