Vcelku kontroverzní zákon v tomto ohledu přijala vláda Japonska. Podle něj hrozí lidem, kteří budou někoho urážet na internetu, pokuta 300 000 japonský jenů, tedy asi 53 000 korun, anebo rovnou odnětí svobody až na 12 měsíců. Dosud přitom tresty za nevhodné nadávání na internetu činily pokutu 10 000 jenů (necelé 2 000 korun), respektive vězení až na 1 měsíc. Japonsko tedy zavádí velmi drakonické zvýšení trestu.
Ihned se samozřejmě začaly ozývat odpůrci tohoto nařízení, kteří akcentují především omezení svobody slova. Jakožto rizikové se jeví především posuzování a prokazování tohoto nově de facto zločinu. I to je nejspíš důvod k tomu, proč před touto kontroverzní změnou práva couvá nejen evropská legislativa.
Za vše může smrt celebrity
Drastická změna zákona má ale v Japonsku opodstatnění. Země se ještě nevzpamatovala z tragického úmrtí 22leté televizní a moderátorské ikony Hany Kimury. Tato hvězdička, která si zahrála i v netflixovské reality show Terrace House, spáchala sebevraždu v roce 2020. Podle vyšetřování se potýkala s častou nenávistí na sociálních sítích a dokonce měla být vydírána a sexuálně obtěžována.
Japonská vláda chce podobným případům navždycky předejít, proto zavádí eventualitu odnětí svobody za urážení na internetu. Nutno ještě poznačit, že vláda k zákonu připojila i dovětek, že po 3 letech od nabytí platnosti zákon překontroluje a rozhodne se, zdali je vhodné s ním pokračovat, či nikoliv.
V Česku se zatím nic podobného nechystá, i když problémy s urážkami na internetu se pochopitelně řeší i u nás. Lze však říct, že Češi mnohem více řeší svobodu na internetu, než samotné urážení, které podle mnohých k internetu “tak nějak patří”. Stačí si vzpomenout, když vláda ze začátku ruské invaze na Ukrajinu povypínala ruské dezinformační weby. Inu, co je pro jednoho prospěšná práce, pro jiného porušení svobody slova.