Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tipy od Motoroly: jak dosáhnout delší výdrže baterie

redakce 08.03.2021
info ikonka
Zdroj:

Jedním z nejvýraznějších rysů smartphonů Motorola je baterie s nadprůměrně vysokou kapacitou. Komu ale ani 5 000 nebo 6 000 mAh nestačí, může zkusit pár triků přímo od vývojářů. 

Nedávno testovaný smartphone Motorola Moto G9 power nás vedle výhodného poměru mezi výkonem, výbavou a cenou zaujal extrémně dlouhou výdrží na baterii (test zde). Už při pohledu do specifikací jsme od 6 000 mAh baterie čekali minimálně dvoudenní výdrž při náročném používání, ale přesto nás při labortatorním měření i v praktickém provozu svou výdrží překvapil. V testovací laboratoři jsme mu naměřilli rekordní benchmarkovou výdrž v podobě více než 28hodinového běhu testu PCMark Work 2.0. Při běžném praktickém používání jsme pak s telefonem na jedno nabití dokázali pracovat tři dny, což je u dnešních chytrých telefonů dost výjimečná hodnota. Po třídenním používání nám zbylo ještě cca 15 procent baterie, což by při troše snahy stačilo ještě na půl pracovního dne. Možná i na celý, pokud bychom snížili jas displeje, omezili zbytečné komunikační adaptéry a pohybovali se na místě s dobrým pokrytím mobilního signálu. Pokud bychom pak chtěli z tohoto telefonu pravidelně vyždímat skoro týden provozu na baterii, mohli bychom se řídit i několika dalšími radami, které v tomto případě poradil přímo výrobce.

Úprava jasu obrazovky

Naprostá většina moderních chytrých telefonů používá senzor, který podle intenzity a typu okolního světla automaticky nastaví jas displeje tak, aby byla obrazovka bez jakéhokoliv zásahu uživatele pohodlně čitelná jak v noci, tak za slunného dne. Je to velmi praktická funkce, protože bez ní by uživatelé neustále museli upravovat jas ručně. Na druhou stranu se ale počítá s tím, že se telefon v běžných situacích pohybuje blízko elektrické zásuvky, takže automatika nastaví jas o něco vyšší, než je nezbytně třeba. Manuálním snížením jasu v rámci použitelných hodnot můžete i u telefonu s takovou výdrží, jako má Motorola Moto G9 power, ušetřit dalších cca 10 procent výdrže na baterii. 

Uživatelům, kteří se na telefon podívají jen občas, doporučujeme v nastavení zkrátit délku usínání displeje na minimum, na druhou stranu pokud patříte k lidem, kterým každou minutu pípne zpráva a musí si ji přečíst a odpovědět na ni, je lepší nastavit usínání displeje na dvě minuty, protože zbytečné probouzení displeje a elektroniky mobil vyčerpává víc než konstantní svit obrazovky. Velkou výhodu mají v tomto ohledu moderní telefony, které při nečinném svícení usínajícího telefonu sníží automaticky obnovovací frekvenci displeje klidně i na 10 Hz. Ovšem o to se většinou stará pouze automatika a uživatel toto jednání nemůže příliš ovlivnit. V případě, že vlastníte telefon s 90- nebo 120Hz displejem a potřebujete co nejdelší výdrž na baterii, přepněte displej do režimu automatické úpravy frekvence podle typu aplikace. Velkou zátěž na baterii představuje i vyhledávání a připojení k 5G sítím. Není-li to nezbytně nutné a potřebujete-li dlouhou výdrž na baterii, 5G vypněte a pracujte přes LTE.

moto1
foto: Motorola

Udržujte operační systém čistý a aktuální

Aktualizace zařízení je důležitá z mnoha důvodů. Samozřejmě je kritická z hlediska bezpečnosti, ale do aktualizací se promítají i nápravy neoptimalizovaných nastavení jednotlivých komponent telefonu, které vylepšují funkčnost a mají často také pozitivní vliv na výdrž baterie.

Uživatelé by si také měli hlídat, které aplikace do svých zařzení stahují a jak se tyto aplikace chovají na pozadí. Programy, které na pozadí intenzivně pracují a přenáší data z internetu, samozřejmě negativně přispívají i k rychlejšímu vybití telefonu. Energii spotřebovávají i různá grafická vylepšení uživatelského rozhraní, ať už pochází od výrobce telefonu, nebo od třetích stran. V tomto případě obzvláště varujeme před aktivací velkého množství widgetů, které mají na spotřebu telefonu značný vliv.

Upravte nastavení spotřeby

Většina smartphonů umožňuje vypnout některé obzvláště žravé funkce a přepnout zařízení do úsporného režimu.

  • Aktivace úsporného režimu: Automatické zapnutí úsporného režimu v okamžiku, kdy telefon dosáhne předem dané hodnoty baterie (15% až 5%), sníží množství energie používané pro přenos dat a synchronizaci aplikací na pozadí. Patří sem omezení vibrací při ťukání na obrazovku, hovorech a budících, jakož i snížení zdrojů baterie využívaných grafikou a procesorem. V pokročilém nastavení můžete přesně specifikovat, bez jakých funkcí se v daném režimu obejdete.
  • Snížení počtu widgetů: Widgety jsou pěkné, ale graficky a komunikačně náročné, takže výrazně snižují výdrž na baterii.
  • Vypnutí GPS, Wi-Fi a Bluetooth, když je nepoužíváte: Pokud tyto bezdrátové adaptéry nepoužíváte, tak je vypněte. To neznamená, že je nemůžete v případě potřeby okamžitě zapnout a používat, ale například v horách marné vyhledávání Wi-Fi routeru telefon zbytečně vybíjí.

A na závěr: velká baterka je velká baterka

Pokud vyzkoušíte všechny tyto tipy a stále vám to nebude stačit, možná nastal čas investovat do nového zařízení. Technologie neustále postupují a vše se vyvíjí, tedy i baterie a rychlost jejich dobíjení. Rychlé dobíjení vám pomůže doplnit baterii i při krátkém pobytu u zdroje elektrického proudu. Inspiraci při nákupu můžete čerpat i ze seznamu nejlepších smartphonů s výdrží baterie v roce 2020 zveřejněného na stránkách tom's guide.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme