Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: má je každá klávesnice, ale ne každý ví, k čemu vlastně slouží – hmatové výstupky na klávesách F a J

Jiří Palyza 26.09.2024
info ikonka
Zdroj: Glenn Carstens-Peters/Unsplash

Klávesnici počítače máme před sebou každý den. Všimli jste si ale, že na klávesách písmen F a J jsou malé vodorovné hmatové výstupky? K čemu je to vlastně dobré?

Kapitoly článku

Záhadné výstupky: orientace pro naše ruce

Každý, kdo používá počítač, si jistě už malých vystouplých čárek na klávesách F a J všiml. Ty se vyskytují snad na všech typech, a to bez ohledu na to, zda používáte laptop, stolní počítač nebo tablet s propojenou Bluetooth klávesnicí.

Ne každý uživatel ale ví, k čemu tyto malé výstupky slouží a proč vlastně jsou tyto dvě klávesy zvýrazněny. Je to škoda, protože plní praktickou funkci a mohou zvýšit rychlost psaní, a tím i šetřit váš čas.

Výstupky na písmenech F a J pomáhají při psaní na klávesnici

Detail na klávesy F a J
info ikonka
Zdroj: Paul Zoetemeijer/Unsplash
Při psaní deseti prsty jsou klávesy F a J orientačními body. Slouží pro umístění ukazováčků.

Malé výstupky na klávesách se na naprosté většině klávesnic nacházejí na písmenech F a J, a je to z dobrého důvodu. Pokud se učíte nebo jste již zvládli systém psaní deseti prsty, umístíte sem své dva ukazováčky. Slouží tedy jako orientační body.

Ve výchozí pozici levý ukazováček spočívá na F a pravý ukazováček na J. Všechny ostatní prsty jsou umístěny na stejné linii vlevo nebo vpravo.

Mohlo by vás zajímat

Cílem schopnosti psát všema deseti je nejen rychlejší vkládání textu, ale také psaní bez pohledu na klávesnici. Pokud to zvládáte, nemusíte spustit oči z obrazovky. Díky malým výstupkům na dvou klávesách ukazováčky rychle najdou cestu zpět do výchozí polohy.

Orientační tlačítka bývají k dispozici i na jiných klávesnicích

Mobily s tlačítkovou klávesnicí
info ikonka
Zdroj: Eirik Solheim/Unsplash
Hmatové orientační body pro naše prsty jsou i na jiných klávesnicích. Mají je i tlačítkové mobily.

Orientační hmatové výstupky na klávesách jsou někdy jen minimální, ale díky četným nervovým zakončením v prstech je lze i přesto nahmatat rychle. To je důležité nejen pro počítačové klávesnice.

Při zadávání kódu PIN u bankomatu nebo na běžném tlačítkovém telefonu je k dispozici podobná pomůcka. Všimněte si, že centrální tlačítko „5“ má často malou vystouplou tečku. Díky tomuto orientačnímu tlačítku mohou i zrakově postižení rychle a spolehlivě ovládat zbývající tlačítka.

Zdroj: How-To Geek


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme