Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: Samsung Galaxy Watch 6 Classic – funkcí jako na orloji

Michal Bareš 17.11.2023

Hodinky Samsung Galaxy Watch 6 Classic slavnostně vrací otočnou lunetu. Na výběr jsou modely s 43mm, nebo 47mm úhlopříčkou v Bluetooth verzi nebo s integrovanou eSIM.

Kapitoly článku

Pouzdro nových hodinek je vyrobeno z nerezové oceli a vypadá elegantně, ale zároveň je odolné vůči prachu a vodě. Ačkoli jsou Galaxy Watch 6 Classic díky použitému materiálu poněkud těžší, během testu se nám i větší model nosil pohodlně a neměli jsme problém s nimi pár dní i spát.

Baterie vydrží v běžném provozu poměrně dlouho, ale existují i hodinky s mnohem delší výdrží. Svižnost systému lze označit za výbornou. S cenami od necelých 10 000 do necelých 12 000 Kč v závislosti na velikosti a možnosti bezdrátového připojení jde o férovou konkurenci k Apple Watch.

Samsung Galaxy Watch 6 Classic
Samsung Galaxy Watch 6 Classic
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Samsung Galaxy Watch 6 Classic: elegantní kulaté hodinky s OLED displejem

Tam, kde Apple sází na výrazný čtverec, přináší Samsung u Galaxy Watch 6 Classic tradičně kulatý displej ve stylu běžných náramkových hodinek. Galaxy Watch 6 Classic se prodávají ve variantách 43 a 47 milimetrů, což ale znamená kompletní šířku hodinek, samotný displej testované 47mm varianty má v průměru 37 milimetrů.

OLED displej Galaxy Watch 6 Classic patří ve své kategorii k nejlepším. Rozlišení 480 x 480 pixelů zajišťuje velmi vysokou hustotu pixelů a celkově příjemně ostrý obraz. Barvy a kontrast jsou přesvědčivé, tmavé oblasti jsou opravdu černé.

Hodinky lze samozřejmě přepnout do režimu always-on displeje, díky kterému nemusíte při každém pohledu na hodinky klepat nebo zvedat ruku, mimochodem citlivost na zdvižení ruky za účelem kontroly času by určitě chtěla vylepšit, displej často zůstává zarputile tmavý a nezbývá než na něj ťuknout nebo stisknout tlačítko. Struktura nabídek systému Wear OS 4 je přehledná a poskytuje známé jasné rozhraní. Všechny texty byly čitelné bez problémů, v aplikaci Wear lze velikost oznámení a dalších textů na hodinkách zvětšit.

Samsung Galaxy Watch 6 Classic
Samsung Galaxy Watch 6 Classic mají zase praktickou otočnou lunetu
Zdroj: Chip

Konečně zpátky k otočné lunetě

Samsung Galaxy Watch 6 Classic se ovládají pomocí dvou tlačítek a dotykového displeje, v šesté generaci se ale konečně vrací i klasika v podobě otočné lunety. Ta má podobu prstence obklopujícího kulatý displej se kterým se dá otáčet a nabízí podobné možnosti jako Digital Crown na hodinkách Apple Watch. Podle nás je ale řešení lunety praktičtější a pohodlnější.

Zatímco u standardních hodinek Galaxy Watch 6 Samsung použil pouze hliník, tělo hodinek Galaxy Watch 6 Classic je vyrobeno z vysoce kvalitní nerezové oceli. I když ocel přináší jisté zvýšení hmotnosti, konkrétně u naší 47mm varianty na celkových 84 gramů včetně dodávaného řemínku, hodinky se na zápěstí nosí pohodlně. Plastový řemínek lze snadno vyměnit za jiný, samotné tělo hodinek je k dispozici v černé a stříbrné barvě.

Uvnitř Galaxy Watch 6 Classic se nacházejí nejrůznější měřící přístroje, které můžeme využít ke sledování našeho zdraví a tréninku. Patří mezi ně monitor srdečního tepu, detekce pádů, EKG, měření nasycení krve kyslíkem a také snímače polohy, zrychlení a nadmořské výšky. S žádným z nich jsme během testu neměli potíže. Dále hodinky umožňují detekci menstruačního cyklu a také přesné měření teploty pokožky.

Pokud máte po ruce tlakoměr s manžetou pro kalibraci, můžete si prostřednictvím Galaxy Watch 6 Classic nechat stanovit krevní tlak. Když vám nebude vadit s hodinkami spát, můžete rovněž sledovat kvalitu a fáze spánku. Některé funkce ale fungují pouze v kombinaci s telefonem řady Samsung Galaxy S nebo Z.

Pouzdro je proto chráněno proti vodě a prachu podle normy IP68, takže hodinky se hodí i na plavání, nedoporučujeme je ale používat pro potápění ve větších hloubkách.

Samsung Galaxy Watch 6 Classic
Notifikace jsou výborně čitelné, případně se dá font zvětšit v aplikaci Samsung Wear
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Elegantní ovládání s výkonnostními nedostatky

Systém Wear OS 4 běží na hodinkách Watch 6 Classic plynule, jejich výkon ale není vždy přesvědčivý. Při běžném používání zajišťuje Exynos W930 v kombinaci s 2 GB RAM do značné míry plynulé animace a rychlé načítání, ale zejména po každém restartu se systém chvilku znatelně zatrhával. To je škoda a hodinky to v našem testu stálo nějaké body.

Aktivace nových Watch 6 Classic vyžaduje připojení k smartphonu s Androidem, uživatelé iOS přitom mají smůlu.

Systém Wear OS alespoň nabízí bohatou škálu funkcí. Najdeme zde praktické aplikace, jako je kalendář, zprávy, počasí, galerie fotografií, nástroj pro ovládání hudby nebo řadu tréninkových režimů a podporovaných sportovních aktivit. Prostřednictvím hodinek lze také najít mobilní telefon.

Pokud byste si raději zvolili mobilní variantu s LTE, stačí aktivovat digitální eSIM a hodinky se pak obejdou bez spolupráce s chytrým telefonem. Fyzický slot na SIM kartu v hodinkách není. Aplikace, hudbu a další data lze uložit do vnitřní paměti s kapacitou celkem 16 GB. To je běžná velikost, ale modely jako Apple Watch Series 8 nabízejí pro tento účel dvakrát víc místa. Hodinky nepodporují hudební skladby ve formátu Flac.

Mohlo by vás zajímat

Samsung Galaxy Watch 6 Classic
Samsung Galaxy Watch 6 Classic umí analyzovat kvalitu spánku
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Baterie vystačí na dva až tři dny

Zatímco menší 43mm verze Galaxy Watch 6 Classic spoléhá na baterii s kapacitou 300 mAh, námi testované 47mm hodinky mají baterii 425mAh. V našem testu výdrže s aktivovaným Always-On displejem prokázaly hodinky Watch 6 Classic velmi dobrý, ale nikoli vynikající výsledek. V tomto testu se hodinky každou minutu automaticky pohnou tak, aby se jim rozsvítil displej.

Větší hodinky Watch 6 Classic jsme tak museli do nabíječky zapojit po 32 hodinách a čtyřech minutách. Malé hodinky Galaxy Watch 6 s 300mAh baterií tam se vybily již po 26,5 hodinách. Předpokládáme, že menší verze Classic s touto kapacitou baterie je na podobné úrovni. Samotné nabíjení nezabere příliš dlouho a trvá okolo 90 minut.

Výdrž 32 hodin v našem testu představuje dostatek baterie na dva až tři dny. Watch 6 Classic tak v přímém srovnání za některými konkurenčními hodinkami poměrně zaostávají. Například aktuální Apple Watch Series 8 vydržely ve stejném testu 34 hodin, ale špičkovým modelům, jako jsou Apple Watch Ultra nebo Galaxy Watch 5 Pro, dojde šťáva až po 50 až 60 hodinách. Nejlepší hodnotu v současnosti drží Huawei Watch 3 Pro s úžasnými 118 hodinami, těmto hodinkám ale chybí Always-On displej. Pokud na hodinkách Always-On deaktivujete, můžete z baterie získat několik hodin navíc.

Technická data

Samsung Galaxy Watch 6 Classic


Displej AMOLED / 1,47" / 480 × 480 bodů (327 ppi)

Operační systém Wear OS 4, One UI 5.0

Rozhraní a výbava Bluetooth 5.2, GPS, Glonass, Galileo, Beidou, QZSS, akcelerometr, gyroskop, senzor tepu, sledování spánku, SpO2, barometr, výškoměr, 425 mAh, IP68

Výdrž na baterii / dobíjení 32:04 h:m / 1:34 h:m

Rozměry a hmotnost (s řemínkem) 46,5 x 46,5 x 10,9 mm, 84 g

Cena 8 499 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud