Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Studie: těžba bitcoinu spotřebuje více elektřiny než celé státy

Josef Mika 31.10.2023
info ikonka
Zdroj: Freepik/vecstock

Digitální měny jako bitcoin a ethereum jsou stále ještě trendem, kterému se věnuje velká pozornost. Navíc stojí spoustu energie. A jak ukazuje nová studie OSN, těžaři bitcoinů bohužel využívají hlavně elektřinu z fosilních zdrojů. Má to více příčin a důsledků.

Kapitoly článku

Podle studie OSN spotřebuje celosvětová těžba kryptoměny bitcoin více elektřiny než mnohé lidnaté země, například Pákistán.

Prognózy z července letošního roku vyčíslily, že v roce 2023 bude na těžbu bitcoinu potřeba více než 135 terawatthodin (TWh), píše v odborném časopise "Earth's Future" skupina vedená Kavehem Madanim z Institutu pro vodu, životní prostředí a zdraví na Univerzitě OSN v kanadském Hamiltonu.

Bitcoiny a spol. se většinou těží tam, kde je elektřina nejlevnější, tedy v zemích, kde je vyráběna z dostupnějších surovin bez ohledu na ekologické dopady. Většina elektřiny spotřebované na těžbu bitcoinů tak pochází z fosilních paliv. Bitcoiny jsou také označovány jako digitální zlato: podobně jako zlato se i virtuální mince „těží“. Těžba je založena na technologii blockchainu, v níž jsou transakce uloženy jako kryptograficky propojené datové bloky.

Dvě třetiny elektřiny na těžbu bitcoinu pocházejí z fosilních zdrojů.

Elektrárna
info ikonka
Zdroj: Pixabay/89275
Velká část energie pro bitcoin pochází z fosilních paliv.

Takzvaní těžaři ověřují každou transakci pomocí vysokého výkonu počítače a generují datový blok, který se přidává do tohoto blockchainu. To spotřebovává obrovské množství energie. 

Ve dvouletém období 2020–2021 si těžba bitcoinů podle zmíněné studie vyžádala 173 TWh – o 60 % více než v období 2018 až 2019. Výzkumníci vycházejí z údajů Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index. (Pro porovnání: v celé České republice se ročně spotřebuje zhruba 62 TWh elektřiny.)

67 % elektřiny spotřebované k těžbě bitcoinů v letech 2020 až 2021 pocházelo z fosilních zdrojů. Vodní energie, jakožto nejvýznamnější obnovitelný zdroj energie těžební sítě bitcoinů, pokryla přibližně 16 procent spotřeby elektřiny.

Mohlo by vás zajímat

Spotřebovaná voda by vystačila na naplnění 660 000 olympijských bazénů

Také vodní stopa výroby kryptoměn je značná, upozorňuje Madaniho tým. Pro období 2020 až 2021 činí přibližně 1,65 krychlového kilometru, což by stačilo na zásobování více než 300 milionů lidí ve venkovských oblastech subsaharské Afriky nebo na naplnění více než 660 000 olympijských plaveckých bazénů. Za stejnou dobu se při těžbě bitcoinu uvolnilo přibližně 86 milionů tun CO2.

Zdroj: Earth's Future


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme