Televizory 2019
Na prezentaci nesměla chybět ukázka 8K televizoru, který Sony rovněž má, protože kdo nemá 8K, jako by ani nebyl. Zdá se ale – ale musím to napsat –, že Sony se po trochu nepovedených letech, kdy totálně zaspalo tak trochu (nebo spíš úplně) „na nic“ systém 3D, ale i přechod na Full HD, opět postavilo do čela a je jedním z vrcholných hráčů na poli UHD/4K a OLED televizorů. K nim se samozřejmě, pro ty, kteří to chtějí, přidávají LED a Full Array LED modely.
Důležitou změnou pro modelový rok 2019 jsou nové stojánky, kterými Sony ustupuje od konceptu OLED TV Bravia A1, která se stavěla spodním okrajem rovnou na desku stolu a k níž patřila i opěrná noha vzadu za televizorem. Sony to zdůvodnilo ústy produktového manažera, že to lidé chtěli, takže je opět mají, ne všichni totiž chtěli, aby spodní okraj obrazovky ležel přímo na stolku pod televizorem a úhel, který svíral televizor se svislou rovinou je teď hodně blízký nule (A1 byla odkloněna dozadu – odhadem – o nějakých 7 až 8°). Takže novinkou v letošním line-upu na rok 2019 jsou tedy nápadité vzhled televizorů nerušící stojánky.
Po konzultaci s místním zastoupením Sony je ale věc mnohem prozaičtější: OLED A1 bylo v podstatě nemožné díky opěrné noze vzadu zavěsit na zeď. A podle průzkumu Sony na 42 % zájemců o televizor si přálo jej umístit na stěnu, takže nyní je to možné bez problémů díky VESA připraveným otvorům v zadní části obrazovek.
To je ale to nejmenší, co můžete očekávat. Pro lepší orientaci přinášíme tabulku, ve které si můžete srovnat všechny možnosti a vybavení jednotlivých letošních řad televizorů. Jak vidno, Sony (až na 8K HDR model) pokrývá kompletně 4K i s HDR. Nabízené úhlopříčky u LED televizorů začínají na 108 cm (43 palcích) a končí na 215 cm (85 palcích), 8K model je nabízen ve 215 a 248 cm (85 a 98 palců). Co se týče OLED, tady leží nabídka mezi hranicemi 139 cm (55 palců) a 195 cm (77 palců).
Základními modely jsou Bravie XG70, Smart TV vybavené webovým prohlížečem, všechny ostatní modely v sobě mají vestavěn Android TV, nejvyšší modely pak lze ovládat hlasem. Nejnižší modely používají procesor 4K X-Reality Pro, ostatní pak špičkový 4K HDR procesor X1 Extreme nebo dokonce Ultimate. Posledně jmenovaný obrazový procesor rozšiřuje možnosti modelu Extreme o technologii Object-based Super Resolution. Televizory jí vybavené detekují jednotlivé objekty na obraze a zachovávají jejich detaily. Jsou rozpoznány stovky objektů a jejich rozlišení se individuálně upraví tak, aby vznikl obraz s výjimečnou přesností a detaily. To případ modelových řad XG95 OLED televizorů AG9, i modelu 8K.
Při posuzování kvality jednotlivých přístrojů v předváděcí místnosti jsme museli ocenit, že obraz ve všech případech působí věrně a díky HDR jsou v temnějších místech vidět i další detaily, stejně tak je tomu i v bílých plochách. Při podrobnějším studiu kvality obrazu pak je jasně vidět odlišení mezi podsvícením LED a Full Array LED. Tedy mezi řadami XG83 a XG85, které používají režim pro dynamiku zobrazování Motioflow XR s frekvencí zobrazování 800 Hz (XG83) a 1000 Hz (XG85) a řadami XG90, XF90 a XG95, kde podsvícení Full Array LED dále zlepšuje obraz tím, že podsvětlovací panel netvoří homogenní plocha, osvětlená se stran, ale je rozdělen do částí a jas je v nich regulován samostatně. To přispívá k viditelnému zlepšení detailů obrazu. Posledně jmenované přístroje pak používají pro řízení dynamiky obrazu systém X-Motion Clarity.
Co se týče zvuku, i tady Sony zapracovalo na jeho dotažení k dokonalosti, když u modelové řady XG95 a XG85 usadilo na zadní panel čtyři reproduktory skládajících se z tři akustických měničů. Ty jsou nahoře umístěny při krajích obrazovky a dole pak zhruba v jedné třetině od kraje. Všechny jsou směrovány dopředu – a výsledkem je prostorový zvuk, doplňující a podporující obrazovou informaci. Jde o systém Acoustic Multi-Audio. U modelů OLED je použit systém Acoustic Surface Audio (AG8) nebo Acoustic Surface Audio+ (AG9). Ten je postaven na dvou dvojicích měničů umístěných vzadu na obrazovce. U 8K modelu pak jsou použity čtyři trojice akustických měničů, umístěných symetricky na krajích obrazovky, dva nahoře a dva dole, na zadní části obrazovky najdeme ještě dva subwoofery.
Zdá se, že nová modelová řada televizorů Sony nabídne špičkový multimediální zážitek, spočívající v dokonalém spojení obrazu a zvuku. Samozřejmě, že popsat všechny technologie, které Sony používá, není na omezeném prostoru možné.
360 Reality Audio
Mono, stereo, kvadro, 5.1, 7.1, tak šel život. Cílem bylo vždy, aby posluchač byl obklopen zvukem. Ale proč mít v místnosti spoustu reproduktorů, když se můžeme nechat obklopit zvukem přímo ze sluchátek? Sony přináší řešení v technologii pro přirozenější poslech ze sluchátek. Ta je výsledkem akustického a fyziologického výzkumu toho, jak registrujeme zvuk. Digitálním zpracováním Sony umí vytvořit prostorový zvuk v jakémkoli bodě nebo vzdálenosti od lidského ucha. Přetváří nástroje v nezávislé „objekty“, které lze umístit kamkoli do prostoru v rozsahu 360°. Při přehrávání pomocí několika virtuálních nebo reálných reproduktorů jsou nástroje přesně slyšet vpředu, vzadu nebo dokonce nad vámi či pod vámi. Tato technologie umožňuje vtěsnat zvuk do sluchátek a zažít tak prostorový poslech.
Na prezentaci byly předváděny možnosti využití tohoto sluchového vjemu s pomocí aplikace v mobilním telefonu, ke kterému byla připojena sluchátka. Bohužel nebyl dostatek času a klidu na to, abychom mohli tuto zajímavou technologii poznat, vyzkoušet, slyšet a posoudit, ale určitě se k ní vrátíme.
Pořádná muzika pro venkovní party
Nová řada produktů představuje vysoce výkonné audio systémy, které dokážou ozvučit i velké prostory díky 360° zvuku a novému systému Jet Bass Booster. Výsledkem použití tohoto systému jsou čisté a hluboké basy díky pečlivě navrženému kónickému tvaru zvukovodu. Modely V82D a V72D nabízejí 360stupňový zvuk. Režim Sony Live Sound nabídnou modely V82D, V72D a V42D. S nimi si pak můžete navodit pocit jako byste byli na koncertě. Tento režim vytváří širší zvukové pole díky technologii DSP (Digital Signal Processing), která vydává třídimenzionální zvuk.
Tohle ostatně předvedli tři hudebníci, kteří demonstrovali možnosti systémů v reálu. Výsledek byl skutečně působivý. Některé systémy lze ovládat pomocí hlasu (je tu i možnost vstoupit jako aktivní účastník zpěvem v režimu karaoke) i za pomocí gest. Nově jsou k dispozici možnost ovládání vertikálními gesty, jimiž můžete měnit výšky nebo ovládat mikrofony. Navíc díky aplikaci Fiestable se mohou stát telefony nebo přenosné reproduktory účastníků party aktivními prvky, protože osvětlení reproduktorů se může přenášet synchronizovaně i k nim.
Největší pozornost novinářů ale získal systém pro venkovní použití GTK-P10. Ten je totiž vybaven nabíjecí baterií, která dokáže po několik hodin živit zvuk i světelné efekty. Navíc zde výrobce vytvořil pultík, kdy vysunutím dvou dílů do stran získáte držák na koktejly nebo nápoje. Sympatický systém má – dle mého názoru – největší šanci na úspěch. Je skladný, pohotový, má vynikající zvuk a zaujme možnost umístit na vrch pár koktejlů…
Hudba může být stále s vámi: Extra Bass
Reproduktory Extra Bass přicházení – jak je u Sony zvykem – v pestré barevné paletě. Novinky XB22 a XB32 mají duální pasivní membrány, které fungují se stereofonními širokopásmovými reproduktory, zkvalitňují reprodukci nízkofrekvenčních tónů a dodávají basům na intenzitě. Model XB12 využívá pasivní membránu, aby dosáhl obdobného efektu.
Díky snadno přenosnému designu a vestavěnému akcelerometru nabízejí XB22 a XB32 také funkci Party Booster. Reproduktory reagují, když na ně poklepáte, a vytvoří unikátní osvětlení i zvukové efekty. Krom toho si můžete s XB72 užívat také řadu zábavných funkcí s aplikací Fiestable.
Reproduktory splňují normu krytí IP67, jsou tedy odolné proti prachu i vodě. Díky tomu reproduktor přežije bez úhony každý večírek i pád do vody či třeba i do kašny s perlivým vínem…
Potlačení okolních ruchů
Sony tuto technologii dovedlo k absolutní dokonalosti. Je znát, že Sony urazilo krok kupředu. Sony zde prezentovalo nové modely sluchátek typu pecky – límec s aktivním noise cancellingem, WI-C600, i klasická uzavřená sluchátka, například jmenujeme model WH-CH700N. Mnohém modely si tykají s technologií 360 Reality Audio, což bylo možné vyzkoušet - ale jak jsme už psali, nebyl na to dostatek času a prostoru, abychom v klidu mohli tuto vymoženost vyzkoušet.
Foťáky na závěr
Sony prezentovalo své full frame foťáky Alpha, ke kterým budou v brzké době k dostání i další objektivy, které přesně vyhoví požadavkům zvětšeného snímacího prvku. Ten totiž dospěl do stádia, kdy je jeho úhlopříčka stejně velká jako i kinofilmového políčka.
V DigitálníDomácnosti.cz se běžně fotografickými přístroji nezabýváme, ale nedá nám upozornit na to, že Sony má obrovskou výhodu v tom, že si vše, co souvisí s fotoaparáty, drží pod svou čepicí. Začíná to zmíněným obrazovým senzorem. Aby obrázek byl za všech okolností ideálně pořízen, Sony má na výběr dostatečný počet jím vyráběných objektivů. A teď je třeba obraz zpracovat. A tady má Sony své pokročilé softwarové algoritmy, které zaručí, že fotka bude za všech okolností skvělá. Novinkou letošní řady je automatické zaostřování na oko objektu – jedno, zda modelky, tanečnice nebo pumy v běhu. Jedno či druhé oko je stále v hledáčku a automatika doostřuje tak, aby oko (levé, pravé nebo obě) bylo vždy na snímku přesně zaostřeno. No – a pak tu musí být něco, co s tím vším dokáže hýbat. A to je procesor. A i ten má Sony svůj a ve svých přístrojích.
Abyste mohli fotit či natáčet videa v UHD, a přitom mít jistotou, že vše bude uloženo správně a hlavně rychle, pak Sony předvádělo i paměťovou 32- nebo 64GB kartu s rychlostí čtení 300 MB/s a zápisu 299 MB/s (SD Card SF32T/SF64T). Ty jsou mechanicky odolné a nevadí jim ani voda, jak vidíte z doprovodných obrázků. Přitáhnout svěrák mi ale zástupci Sony nedovolili, protože vše má své meze.
A na konec si necháváme novinku v oblasti fotoaparátů, bezzrcadlovku α6400 s funkcemi Real-time Eye Autofocus, Real-time Tracking a nejrychlejším automatickým ostřením na světě. To proto, že se mně osobně právě bezzrcadlovky moc líbí a považuji je za velmi dobrý počin.
Nový model α6400 v těle lehkého a kompaktního fotoaparátu s APS-C snímačem se může pochlubit nejrychlejším automatickým ostřením na světě, 0,02 sekundy. Nabízí i vysokorychlostní snímání dosahující rychlosti až 11 obrázků za sekundu, novou generaci obrazového procesoru BIONZ X, který zaručuje kvalitní obraz, nahrávání videí ve 4K, dotykový LCD displej, jež je možné vyklopit v úhlu 180°.
Systém autofokusu α6400 zdědil technologie od nejnovější řady plnoformátových fotoaparátů Sony, do níž patří modely α9, α7R III a α7 III (na snímcích). Nový fotoaparát disponuje 425 body detekce fáze AF 425 body detekce kontrastu AF, které jsou hustě rozmístěny po celé ploše záběru a pokrývají přibližně 84 % plochy záběru. Model α6400 představuje nejnovější verzi technologie Real-Time Eye AF od Sony, automatické ostření v reálném čase využívající umělou inteligenci pro rozpoznávání a detekci objektů, a zpracování údajů o poloze očí v reálném čase.
Debutuje tu funkce Real-time Tracking od Sony. Tento režim využívá nejnovější algoritmy včetně rozpoznávání objektů, jež je založené na umělé inteligenci. Zpracovává prostorové informace o barvě i vzdálenosti objektu (hloubka), vzoru (jasu) a zajišťuje, že všechny objekty byly zachyceny s dokonalou přesností.
Všestranný model α6400 je výjimečný jako videokamera, nabízí interní nahrávání filmů ve 4K (QFHD: 3840 x 2160) s technologií full pixel readout bez slučování pixelů. Díky tomu shromáždí 2,4násobek dat požadovaných pro videa ve 4K, a poté je převzorkuje tak, aby vznikla vysoce kvalitní stopáž ve 4K s výjimečnými detaily a hloubkou. Ostření během natáčení filmu je rychlé a stabilní díky vylepšené technologii Fast Hybrid AF, která udržuje zaostření na snímaný objekt, i když se pohybuje v popředí napříč záběrem.
Co říci na závěr?
Když se zamyslíme nad tím, co nás nejvíce zaujalo, pak to byla určitě možnost zpracování obrazu u televizorů, kdy se k opravám zobrazovaných, z nižšího rozlišení získaných, sekvencí používá databáze prvků, kterými lze nahradit rozostřené nebo nedokonale přesnímané obrázky a sekvence. To už hraničí s umělou inteligencí – ale při velikosti obrazovek, které Sony nabízí, je v podstatě taková úprava kvality zobrazovaného obsahu nutností. Druhá věc, která nás zaujala, byla dynamická prezentace fotoaparátů a novinek v této oblasti, s už zmíněnými full frame zrcadlovkami a Alphou 6400. Jako třetí nejzajímavější část prezentací hodnotíme zajímavá sluchátka s potlačením hluku.