Televize za bouřky: odpojte ji od sítě
I v dnešní době hrozí při bouřkách totální poškození elektrických spotřebičů úderem blesku.
- Blesk může do televizoru udeřit přímo přes anténu nebo elektrické vedení.
- S velkou ránou se s vámi televizor rozloučí a v nejhorším případě to odnese i zásuvku a elektrické vedení.
- Pokud stále používáte starý elektronkový televizor, měli byste jej odpojit ze zásuvky obzvlášť včas. Úder blesku může způsobit výbuch.
- Mimochodem, nestačí televizor nebo jiné elektrické spotřebiče pouze vypnout.
- I úder blesku vzdálený několik kilometrů může způsobit přepětí a poškodit vaše spotřebiče.
- Škody způsobené přepětím nejsou automaticky zahrnuty v každém pojištění domácnosti. Zejména ve starých pojistkách toto krytí škod chybí. Pokud nemáte sjednanou doplňkovou doložku pro tento případ, budete muset opravu nebo výměnu zaplatit sami.
Sledování televize během bouřky: ochrana před poškozením
Odpojte elektronická zařízení - sledování televize během silné bouřky může být skutečně nebezpečné. Zdroj: Pixabay/Ralph
Nejlepší ochranou je stále odpojení televizoru ze sítě. Máte však i další možnosti, jak minimalizovat škody při úderu blesku:
- Používejte zásuvky s přepěťovou ochranou. Pokud však blesk udeří přímo do domu, ani ty moc nepomůžou.
- Lepší ochrany dosáhnete, pokud utratíte nějaké peníze za elektrikáře. Ten může do pojistkové skříně nainstalovat centrální přepěťovou ochranu.
- Nechte si na střechu nainstalovat hromosvod.
- Jakmile je prodleva mezi bleskem a následným zahřměním 4 sekundy nebo kratší, všechny důležité spotřebiče byste už měli mít fyzicky odpojeny od elektrické sítě.
- Doporučujeme také odpojit počítač, anténní kabel, modem a router.
Telefonování během bouřky: dobrý nebo špatný nápad?
Někteří lidé se ptají nejen na to, zda se můžete během bouřky sprchovat, ale také, zda je telefonování bezpečné. Odpověď na tuto otázku zní jednoznačně "ano".
- Používání mobilního telefonu během bouřky je zcela bezpečné. To, zda si k hlavě přiložíte kus dřeva nebo kus kovu, nemá pro blesk žádný význam.
- Záření vyzařované mobilním telefonem během hovoru také nemá na blesk žádný vliv. Na to jsou elektromagnetické vlny příliš slabé.
- Jiná situace však nastává při telefonování přes pevnou linku. Zde by se úder blesku mohl přenést do telefonní linky a způsobit vám úraz elektrickým proudem. Elektrický šok by však byl velmi slabý, neškodný a došlo by k němu pouze u starých šňůrových telefonů.
Mnohem reálnější nebezpečí naopak hrozí u telefonních kabelů vedených nad zemí. Těch je v Česku stále ještě poměrně dost. I v tomto případě by ale bylo nebezpečí pro telefon větší než pro samotné telefonující.
Zdroj: autorský článek