Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Skandál s podvody ve Fortnite: 37 milionů hráčů, kteří přišli o své peníze, je dostanou zpět

Jiří Palyza 03.10.2023
info ikonka
Zdroj: Joshua Hoehne/Unsplash

Společnost Epic Games je v současné době populární především díky své veleúspěšné hře Fortnite. Americký úřad na ochranu spotřebitelů FTC ale na společnost podal žalobu. Jejím předmětem jsou pochybné obchodní praktiky.

Kapitoly článku

Koncem roku 2022 proběhla mezi Epic Games a FTC velká právní bitva, která vyústila v dohodu o vyrovnání. Obvinění vznesená proti Epicu zahrnovala používání takzvaných temných vzorů (dark patterns), kterými chtěla hráče nalákat na nákup obsahu. Tímto termínem, který se poprvé objevil v roce 2010, se označuje klamavý nebo manipulativní design. Povzbuzuje uživatele k nějaké akci, kterou by jinak z vlastní vůle neučinil. Součástí obvinění byly i další obchodní praktiky, jako například:

  • nevyžádané spouštění hry z režimu spánku,
  • nabídka a přehled placených položek,
  • zobrazování reklamy v průběhu načítání.

Účty hráčů, kteří si na chyby v průběhu nakupování stěžovali, byly zamknuty, nebo jim hrozila definitivní blokace.

Mohlo by vás zajímat

FTC také obviňuje společnost Epic Games ze shromažďování osobních údajů hráčů mladších 13 let bez jejich souhlasu nebo souhlasu jejich rodičů, a kritizuje nedostatečnou ochranu nezletilých.

Tyto problémy nakonec vedly k zahájení soudního řízení, jehož výsledkem je dosažení dohody. Vše se týká 37 milionů hráčů, kteří mohou žádat o vrácení peněz za realizaci nechtěných nákupů.

Miliony USD na pokutách: kolik postižení hráči vlastně dostanou

Herní gigant Epic Games v dohodě s FTC přislíbil, že zaplatí částku ve výši 520 milionů USD, z čehož bezmála polovinu, tedy 240 milionů USD, dostanou přímo postižení hráči Fortnite.

FTC v té souvislosti zahájila rozsáhlou e-mailovou kampaň aby zajistila, že dotčení uživatelé odškodnění dostanou.

Kampaň potrvá jeden měsíc a hráči budou mít čas na vyplnění požadovaného formuláře žádosti na výplatu odškodnění do 17. ledna 2024.

Odškodnění ale nebude automaticky poskytnuto všem: před podáním žádosti je dobré zvážit některá kritéria. 

Mohlo by vás zajímat

Vymáhání požadovaného odškodnění pro dotčené hráče Fortnite nebude jednoduché. Tato možnost je vyhrazena pouze pro hráče z USA, protože spadá pod právní účinnost FTC.

Výše odškodnění navíc závisí na různých faktorech, které mohou být u jednotlivých hráčů individuální, ale především na schválení jejich žádosti. Dostupná částka je omezená, protože závisí na celkovém počtu žadatelů.

Zdroj: Sky News


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme