Přejít k hlavnímu obsahu

Síť "Najdi mé zařízení" od Google vypadala slibně: změnila se ale v problém – co je důvodem?

Jiří Palyza 21.07.2024
info ikonka
Zdroj: Arkan Perdana/Unsplash

Myšlenka celého konceptu vůbec není špatná a v podstatě jde o to, nabídnout uživatelům Androidu možnost sledovat ztracená zavazadla, peněženky a další věci, které budou vybaveny potřebným tokenem. Google se ale drží konceptu ochrany osobních údajů, a tak celá věc dostává poměrně závažné trhliny.

Kapitoly článku

Google spustil síť "find-my-device" se značným zpožděním letos v dubnu.  Její start byl plánován jen několik měsíců po oznámení na konferenci Google I/O 2023, ale bylo odložen, aby Apple měl možnost zavést bezpečnostní funkce proti neznámým sledovacím zařízením v systému iOS.

Když byla novinka konečně zprovozněna, byly jako první k dispozici sledovací zařízení Pebblebee a Chipolo. Brzy se však ukázalo, že síť nefunguje efektivně.

Jaké jsou důvody obtíží

Hlavním důvodem komplikací je postupné zavádění požadavků, které musí splňovat koncová zařízení uživatelů, například aktivované Bluetooth a lokalizační služby.

Mnohem větší problém však způsobuje skutečnost, že síť je ve výchozím nastavení zapnuta pouze ve "vysoce frekventovaných oblastech". Toto nastavení má chránit soukromí, ale často znamená, že v méně frekventovaných oblastech nelze sledovací zařízení najít.

Ochrana dat versus funkčnost

Lokalizace ve městě
info ikonka
Zdroj: rawpixel.com/Freepik
Uživatelé to vidí jednoznačně a Google doporučují: udělejte to, co udělal Apple, a povolte funkci ve výchozím nastavení. Běžní uživatelé tato nastavení nikdy nezmění a síť bude slabá pro všechny.

Google toto výchozí nastavení zdůvodňuje jako "klíčový rozdíl" ve srovnání s jinými sítěmi pro určování polohy. Tato volba má však i své nevýhody:

Omezená funkčnost: přestože je posílena ochrana dat, síť se pro mnoho uživatelů stává téměř nepoužitelnou. To může vést k negativním hodnocením a vysoké míře vratek od partnerských společností. Následně to může způsobit, že uživatelé cenné věci nadobro ztratí, protože sledovací zařízení nebudou účinná.

Možnost volby: Google je jedinou společností, která aplikuje takto striktní přístup. Ačkoli si zaslouží pochvalu za ochranu dat, tato volba omezuje účinnost ve srovnání s podobnými sítěmi společností Apple a Samsung.
 

Mohlo by vás zajímat

Úprava nastavení: Google vyzývá uživatele, aby upravili výchozí nastavení tak, aby bylo možné sledovací zařízení lokalizovat všude. To je ale užitečné pouze v případě, že tuto změnu provede i velké množství ostatních uživatelů.

Řešení není úplně snadné

Google se rozhodl zavést síť "Najít mé zařízení" s tímto důrazem na ochranu dat. Zůstává ale otázkou, zda by nakonec odklon od souvisejícího výchozího nastavení nebyl z hlediska vztahů s veřejností vnímán negativně.

Kdyby Google zajistil už od začátku, aby síť fungovala kdekoliv, a jako další možnost nabídl "vysoce frekventované" oblasti, pravděpodobně by se to setkalo s větším ohlasem. I někteří uživatelé mají podobný nástroj a Google doporučují dvě věci, které by mohly pomoci:

  • ve výchozím nastavení možnost vyhledávání ve všech oblastech,
  • rychleji rozšířit možnost nastavení "Offline" pro všechna zařízení.

Zdroj: 9to5Google


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme