Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Šéf Google otáčí a varuje: nestahujte obsah mimo oficiální zdroje – nakazíte si mobil virem

Jiří Palyza 21.11.2023
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Google vždy umožňoval uživatelům Androidu stahovat aplikace i z jiných zdrojů, než je jeho oficiální Obchod Play. Nyní ale svůj postoj k takzvanému sideloadingu mění. Zde je vysvětlení, proč.

Kapitoly článku

Generální ředitel Google, Sundar Pichai, nedávno varoval uživatele Androidu před stahováním aplikací z neoficiálních zdrojů. Je to možné, ale je s tím spojeno nebezpečí.

Google v těchto dnech vede soudní spor s herním gigantem Epic Games a Pichai v této věci před pár dny vypovídal. V rámci svého sdělení se také vyjádřil k sideloadingu: "Nechceme vám umožnit, abyste svůj telefon zcela zkompromitovali. Může se vám do zařízení nainstalovat malware. To opravdu může ohrozit vaši bezpečnost, a to velmi výrazně."

Mohlo by vás zajímat

Sideloding aplikací je v posledních týdnech velmi aktuální téma. Na rozdíl od svého rivala, společnosti Apple, Google vždy umožňoval, aby si uživatelé stahovali aplikace pro Android i z dalších zdrojů, které je poskytují.

Symbol rizika na displeji mobilu
info ikonka
Zdroj: gstudioimagen/Freepik
Ačkoliv Google sideloadingu doposud nijak výrazně nebránil, i kdyby chtěl začít, od roku 2024 bude v EU pro poskytovatele tato možnost povinná.

Nové nařízení Evropské komise, Digital Markets Act, udělalo v těchto dnech ze sideloadingu aktuální téma. Podle jeho znění by měl například Apple už v první polovině roku 2024 umožnit sideloading na iPhonech a iPadech. Výrobce z Cupertina se dlouhou dobu proti této možnosti bránil a obhajoval se faktem, že jen díky tomu, že lze na iOS stahovat pouze z vlastního App Store, je jeho ekosystém tak bezpečný. A má pravdu.

Mohlo by vás zajímat

Podobné argumenty začíná nyní používat i Google. V průběhu právní bitvy, kterou Google vede proti Epic Games, se zkoumá platforma Obchod Play z pohledu antimonopolního práva.

Obchod Play: až třicet procent tržeb z nákupu v aplikacích jde Googlu

Přestože Google opakovaně zdůrazňuje, že Obchod Play je ve světě Androidu nejbezpečnějším způsobem stahování aplikací, kybernetickým zločincům se stále daří nabízený obsah kompromitovat malwarem. Jedním z příkladů je falešná aplikace Netflix.

Mohlo by vás zajímat

Nechuť obou významných technologických firem podrobit se bez odporu sideloadingu má ale ještě další důvod. Apple i Google dostávají při placených downloadech a platbách v aplikacích až 30% provizi. To ale neplatí, pokud poskytovatelé, jako například Epic Games, hostují své aplikace na vlastních webových stránkách.

Každopádně je zajímavé slyšet šéfa Googlu mluvit o sideloadingu, který Android jako open source platforma vždy podporoval. Skutečnost, že začíná hovořit o nebezpečí malwaru při stahování aplikací z neoficiálních zdrojů, jasně naznačuje, že chce dávat veřejnosti odstrašující příklady.

Zdroj: News18


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme