Televizory QLED jsou v podstatě zcela normální LCD, ale technologií kvantových bodů zvyšují kvalitu obrazu. Samsung měl původně trumfovat se svými QD-OLED televizory ještě před příchodem roku 2021, nakonec ale bylo rozhodnuto jinak. Není divu, že se pokouší pozvednout QLED ještě na vyšší úroveň. Kromě Samsungu totiž i ostatní výrobci v segmentu špičkové elektroniky vsadili na OLED, a to včetně LG, Panasonicu nebo Sony.
Samsung investuje do nových technologií pro TV
V budoucnu Samsung plánuje osadit své televizory displeji s modrými kvantovými body. | Zdroj: Samsung
Společnost Samsung se nyní zavázala vylepšit technologii quantum dot o modré kvantové body. V případě modré se jedná o barvu, kterou je nejsložitější implementovat. Loni v listopadu výrobce představil displeje s červenými kvantovými body a nyní ohlašuje další milník. Kvantové tečky měří jen několik málo nanometrů. Ze tří základních barev jsou modré nejvíce citlivé na světlo, mají nejkratší životnost a nejnižší účinnost. Proto doposud chyběl technologický základ pro modré QD.
Nyní však byla vyvinuta i modrá QLED technologie a světelná účinnost se zvýšila o 20,2 %. Životnost modrých teček by mohla dosahovat až 16 tisíc hodin při polovičním jasu s hodnotou 100 nit. Specialisté společnosti Samsung publikovali související základní studii pod názvem "Efficient and stable blue quantum dot light-emitting diode" ve vědeckém časopisu Nature, a to 14. října 2020.
Otázkou, která zůstává nezodpovězena, je termín, kdy bude technologie modrých kvantových bodů připravena k implementaci do hromadné výroby. Může tedy ještě trvat nějakou dobu, než se s novou technologií setkají koncoví zákazníci prostřednictvím finálního výrobku, dostupného na trhu.