YouTube chce důrazněji zakročit proti zdravotnickým dezinformacím na své platformě. Společnost to oznámila v příspěvku na svém blogu. Cílem je nabídnout uživatelům kvalitní a důvěryhodný obsah týkající se zdravotních témat. Zaměří se zejména na šíření dezinformací o léčbě rakoviny.
Za tímto účelem YouTube shromáždila informace o pokynech lokálních a světových zdravotnických orgánů k tématům, která v praxi představují vážná rizika, jako jsou dezinformace o Covid-19, vakcínách, reprodukčním zdraví, znečišťujících látkách a podobně.
Tyto poznatky mají být využity v boji proti zdravotnickým dezinformacím. Proto videoplatforma vytvořila nový soubor pravidel.
YouTube v boji proti zdravotnickým dezinformacím
Dosah dezinformačních videí může být díky YouTube obrovský. Videoplatforma se s tím snaží bojovat alespoň u těch nejškodlivějších témat. Zdroj:Unsplah/Collabstr
YouTube uvádí, že v budoucnu upraví desítky svých stávajících zásad týkajících se zdravotnických dezinformací a rozdělí je do tří kategorií: Prevence, Léčba a Popírání. Tato pravidla se vztahují na konkrétní zdravotní stavy, léčbu a látky, jejichž obsah je v rozporu s lokálními zdravotnickými orgány nebo Světovou zdravotnickou organizací (WHO).
Zvláštní pozornost chce YouTube věnovat dezinformacím v oblasti rakoviny. S okamžitou platností bude odstraněn obsah propagující léčbu rakoviny, u níž bylo prokázáno, že je neúčinná nebo škodlivá. To zahrnuje i obsah, který diváky odrazuje od vyhledání odborné lékařské péče.
Patří sem například obsah, který propaguje neověřenou léčbu namísto schválené. Nové pravidlo se vztahuje i na léčbu, kterou zdravotnické orgány výslovně označily za škodlivou. Odstraněno by bylo například video, které říká "česnek léčí rakovinu" nebo "místo radioterapie užívejte vitamin C".
V boji proti dezinformacím: YouTube v budoucnu vytvoří tyto kategorie
Dezinformace o prevenci: Obsah, který je v rozporu s pokyny zdravotnických orgánů o prevenci a přenosu určitých nemocí a o bezpečnosti a účinnosti schválených vakcín, bude odstraněn. Patří sem například obsah, který propaguje škodlivý produkt k prevenci onemocnění.
Dezinformace o léčbě: Obsah, který je v rozporu s pokyny zdravotnických orgánů o léčbě určitých nemocí, včetně propagace určitých škodlivých látek nebo postupů, by měl být odstraněn.
Příkladem může být obsah, který doporučuje neověřené léky namísto vyhledání lékařské pomoci u konkrétních nemocí, například reklama na chlorid cesný k léčbě rakoviny.
Popírání zdravotních rizik: Obsah, který popírá existenci určitých zdravotních potíží, by měl být odstraněn. Patří sem obsah, který popírá, že lidé zemřeli na Covid-19.
Zdroj: YouTube blog