Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Proč stojí MacBook Air v nejvyšší konfiguraci víc než nejvýkonnější MacBook Pro?

redakce 16.06.2022
info ikonka
Zdroj:

Apple sice umí nacenit ty nejméně vybavené produkty vcelku rozumně, takže si je může dovolit širší okruh zákazníků. Jak ale vypadají nedávno představené MacBooky v těch nejvyšších konfiguracích?

Kapitoly článku

MacBook Air M2

Zde nutno uvést, že už ta nejzákladnější verze má poměrně obstojný výkon a soudě podle našich zkušeností s čipy M1 bude stačit pro drtivou většinu uživatelů, včetně těch, kteří potřebují dělat třeba základní úpravy fotografií. Abychom však měli k dispozici maximální potenciál, zvolíme variantu s čipem M2, která má osm jader a deset jader pro výpočty grafiky. 

Limitem bývá 8 GB operační paměti, kterou systém velkoryse poskytuje každému programu, který si o ni řekne. Pro sichr tedy v konfigurátoru zaklikneme tu nejvyšší možnost, tedy 24 GB. A aby se dobře pracovalo třeba s těmi zmíněnými fotografiemi a nemuseli jsme s sebou neustále tahat externí disk, zvolíme zároveň i úložiště o velikosti 2 TB. Jako bonus můžeme zdarma dostat napájecí adaptér s výkonem 67 W. Cenovka se nám zastavila na 75 990 korunách.

Konfigurace nejvýkonnějšího MacBooku Air M2 / Apple

Konfigurace nejvýkonnějšího MacBooku Air M2 / Apple

MacBook Pro M2

Výkonnější řada začíná na 38 990 korunách, přičemž my sáhneme opět po té nejlepší variantě, která nabídne 24 GB RAM, 2TB úložiště, osm jader CPU a deset jader GPU. Navrch přidává Touch Bar. Pro práci na cestách nemůžete vybrat moc lepších strojů a tento vyjde na 74 990 korun. Což je popravdě trochu zvláštní, nemyslíte? Vždyť přece MacBook Pro má být ten dražší a výkonnější, tak proč v prakticky stejné konfiguraci vyjde o tisícovku levněji než „odlehčený“ Air?

Konfigurace nejvýkonnějšího MacBooku Pro M2 / Apple

Konfigurace nejvýkonnějšího MacBooku Pro M2 / Apple

Generační rozdíl

Je třeba si uvědomit, že MacBook Pro je vlastně jenom tělo minulé generace, do kterého v Applu nacpali lepší vnitřnosti. Za to Air je vlastně úplně nový kus hardware. Přičemž u jistého druhu uživatelů je extrémně důležité, aby bylo v prostředí kavárny na první pohled poznat, že skutečně mají ten nejnovější model. Nikdo nepozná, jestli mají nový nebo starší MacBook Pro, ale MacBook Air s čipem M2 je jasně identifikovatelný – má totiž výřez v horní hraně displeje a navíc ho můžete mít ve dvou nových barvách (temně inkoustová a hvězdně bílá). 

Pro je na práci skutečně lepší

Druhý pohled na věc nabízí Apple v podstatě sám, když si cení stroje určené profesionálním uživatelům v nejvyšší konfiguraci o tisícovku méně, než na kolik vyjde o něco plebejštější Air. Je v tom jakési sdělení, že pokud opravdu potřebujete maximální výkon, tak uděláte lépe, když pořídíte pracovně orientovaný MacBook Pro, který sice nemá pasivní chlazení, ale o to více mu půjdou úlohy typu střih videa, kde je třeba držet maximální takty procesoru po delší dobu.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme