Robot v lebce: při této představě mnohým z nás jistě naskočí husí kůže. Někteří lidé ale trpí problémy, kterým právě takoví vetřelci v jejich hlavě mohou pomoci.
Robot miniaturních rozměrů má šest nohou, které připomínají chapadla a vejde se do malého otvoru v horní části lebky, kudy vnikne do jejího nitra. Díky tomuto unikátnímu projektu vědci vyvinuli méně invazivní alternativu k obvyklému měření aktivity mozku.
Při tradičním přístupu k mozku lékaři museli provést proříznutí lebeční kosti, aby mohli realizovat plánovaný zákrok či použít diagnostické technologie. S použitím robotů stačí jen malý otvor.
Robot s chapadly by do budoucna mohl měřit i aktivitu lidského mozku
Nová metoda měření mozkové aktivity pomocí robotů s centimetrovými rozměry může pomoci lidem, kteří trpí například epileptickými záchvaty nebo jinými neurologickými poruchami. Miniaturní sonda byla nejprve testována na modelu mozku z plastu a hydrogelu.
Vědci už také prezentovali metodu, pomocí které dokázali robota nasadit na mozek prasete. V budoucnu se počítá i s využíváním této nové technologie i u lidí, kde by mohla pomoci s jejich léčbou.
Robot je dlouhý přibližně dva centimetry a jeho nohy jsou vyrobeny z pružného silikonového polymeru. Mají spirálovitý tvar. V rozkročeném stavu má robotická sonda poloměr 4 cm, ale do budoucna se plánuje i varianta s delšími "chapadly", které dosáhnou po povrchu lidského mozku dále.
Poté co robot vklouzne malým otvorem v lebce do jejího nitra, rozprostře svá chapadla na místa mozku, kde je nutné provést měření. Rozmístí šest nohou se senzory, které monitorují mozkovou aktivitu.
Nasazení měkkého robota na povrch mozku je náročný úkol. Mezi lidským mozkem a lebkou není prakticky žádná mezera. Přibližně jde o prostor o velikosti pouhého jednoho mm. Proto jsou "chapadla" robota navržena tak, aby se rozpínala velmi jemně a na mozek nevytvářela prakticky žádný tlak.
Zdroj: NewScientist