Pokud chcete zjistit, které smartphony jsou nejméně škodlivé pro životní prostředí, těžko se vyhnete hodnocení Eco Rating. Tuto iniciativu spustilo v roce 2021 pět velkých mezinárodních síťových operátorů (Deutsche Telekom, Vodafone, Telefónica (O2), Orange a Telia) s cílem poskytnout ekologicky smýšlejícím zákazníkům orientaci v tom, které chytré telefony mají nejmenší dopad na životní prostředí, a to nezávisle na výrobci zařízení. Mezitím se připojilo dalších pět síťových operátorů (mezi nimi také Vodafone), kteří hodnocení Eco Rating využívají i ve svých internetových obchodech a kamenných prodejnách.
Webová stránka Eco ratingu (viz odkaz na konci článku) je k dispozici ve více jazycích, nechybí mezi nimi ani čeština.
Účast v hodnocení Eco Rating je pro výrobce dobrovolná. Samsung tuto iniciativu podporuje od samého počátku – na rozdíl od společností Apple a Google, které dodnes nechtějí tomuto nezávislému hodnocení dopadu svých chytrých telefonů na životní prostředí čelit a jejichž výrobky proto nejsou do Eco Ratingu zahrnuty.
Zlom: Od ledna nejsou v Eco Ratingu žádné nové smartphony Samsung
Eco Rating ukazuje, jak moc jednotlivé modely smartphonů zatěžují životní prostředí. Zdroj: Eco Rating
Zdá se však, že mezi Samsungem a lidmi z Eco Ratingu došlo ke sporu: od začátku roku 2023 se v žebříčku neobjevilo žádné nové zařízení Samsung. Jde především o celou rodinu S23, ale ani hojně prodávané modely střední třídy A34 a A54, které jsou na trhu už od jara – žádné z nich se v seznamech Eco Ratingu neobjevují.
Zajímalo nás proč. Kolegové z německé redakce Chipu se na vše zeptali a konsorcium Eco Ratingu vysvětlilo, že zařízení byla již dávno vyhodnocena, ale výsledky nemohly být zveřejněny, protože Samsung odmítl dát potřebný souhlas.
Odhadujeme, že problém bude v novém systému hodnocení, který na začátku roku 2023 konsorcium Eco Rating zpřísnilo. Vzhledem k tomu, že konsorcium nepředělalo hodnocení dříve testovaných zařízení podle nového postupu, nelze výsledky do konce roku 2022 a od začátku roku 2023 přímo srovnávat. Je možné, že modely řady S23 si v důsledku zpřísněného hodnocení vedou hůře než modely S22 a společnost Samsung se chce vyhnout dojmu, že nové smartphony mají horší ekologickou bilanci než modely z předchozího roku.
Samsung svůj krok zdůvodňuje
Kritéria pro hodnocení Eco Ratingu se v roce 2023 změnila, a proto vykazují jiné hodnoty než v roce 2022 (předchozí obrázek). Zdroj: Eco Rating
Redaktoři německého Chipu chtěli od Samsungu vědět, proč společnost již dobrých šest měsíců brání zveřejnění ekologických hodnocení svých vlastních smartphonů. Susanne Rohmertová, vedoucí oddělení PR a strategické komunikace Samsung Electronics GmbH, tvrdí, že společnost Samsung stále považuje Eco Rating za smysluplný a pro zákazníky užitečný zdroj informací: „Samsung nejenže od počátku iniciativu Eco Rating podporuje, ale je také jedním z nejviditelnějších výrobců s více než 90 hodnocenými zařízeními, protože jsme přesvědčeni o správnosti cílů této iniciativy.“
Jak se dalo očekávat, za dosavadním nesouhlasem se zveřejněním výsledků u novějších modelů stojí přísnější postup hodnocení. Rohmertová pokračuje: „Pro koncové zákazníky není transparentní, že hodnocení jsou založena na odlišných kritériích – a výsledky Eco Ratingu zařízení z roku 2022 nelze smysluplně porovnávat se zařízením z roku 2023. V současné době intenzivně jednáme s konsorciem Eco Rating o nalezení společného řešení.“
Nové telefony od jiných výrobců se v hodnocení objevují dál
Na stránce s podrobnými výsledky (Ratings) jsou tyto výsledky uvedeny ve dvou samostatných tabulkách, aby se předešlo takovému nespravedlivému porovnávání. Označení udělená konsorciem na základě nového hodnocení ve skutečnosti vypadají dost podobně jako ty předchozí: Pouze malý dodartek v závorce ("Version 2") označuje skóre vypočítané podle nové metody.
Ostatní výrobci chytrých telefonů jsou však na tento problém méně citliví: aktuální žebříček zahrnuje přibližně 40 modelů značek Honor, Motorola, Nokia, OnePlus, Oppo a Xiaomi, které byly hodnoceny podle nové metody.
V zájmu ekologicky smýšlejících uživatelů můžeme jen doufat, že se Samsungu a konsorciu Eco Rating brzy podaří vzájemné spory urovnat. Zároveň by bylo správné, aby i společnosti Apple a Google uznaly, že Eco Rating může být důležitým zdrojem informací při nákupu smartphonu a že v konečném důsledku všem prospěje, pokud se téma ochrany životního prostředí dostane co nejvýše na pořad dne.
Zdroj: Eco Rating