Přejít k hlavnímu obsahu

Pravý, nebo vygenerovaný? Každý třetí Američan se nechal oklamat obrázky umělé inteligence

Pavel Trousil 30.03.2023
info ikonka
Zdroj:

Experiment ukázal, že 35 % Američanů nedokáže rozeznat fotografie slavných památek od obrázků vytvořených umělou inteligencí. Není se ostatně co divit, výtvory umělé inteligence mají přesvědčivou kvalitu.

Obrázky generované umělou inteligencí vyvolávají v poslední době údiv i rozpaky. Minulý týden si například uživatelé Redditu mysleli, že v roce 2001 skutečně došlo k zemětřesení v Oregonu - ve skutečnosti byla série snímků údajných následků této pohromy vytvořena pomocí nástroje Midjourney, který využívá umělou inteligenci.

papez-nahled

Papež jako živý - rozlišit reálné fotografie od snímků vytvořených umělou inteligencí je stále obtížnější. | Zdroj: Midjourney, Reddit

Internet také nedávno obletěly obrázky ze „zatčení“ bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, nebop papeže Františka v péřové bundě. Vše samozřejmě nakreslila umělá inteligence, ale opravdu realisticky. Dosáhla totiž tak výrazného pokroku, že se mnozí odborníci obávají, že lidé brzy nebudou schopni rozlišit, co je skutečné a co falešné - dezinformace by pak mohly vstoupit do svého zlatého věku.

Nový průzkum společnosti Concured, systému pro doporučování obsahu poháněného umělou inteligencí, tyto obavy skutečně odůvodňuje. Z výzkumu totiž vyplývá, že více než třetina Američanů nedokázala rozlišit, které známé památky, jež jim byly předloženy, byly skutečně vyfotografovány a které vytvořil nástroj umělé inteligence.

Z tisícovky dotázaných lidí třetina nedokázala rozpoznat skutečnou Eiffelovu věž, polovina nedokázala určit, který Tádž Mahal je pravý, a podobný podíl se nechal zmást falešným snímkem Grand Canyonu. Jen v případě snímku Měsíce si vedli lépe - 64 % dotázaných úspěšně identifikovalo autentický obrázek ve srovnání s obrázkem vytvořeným umělou inteligencí.

Poznat uměle vytvořené snímky, na kterých jsou lidé, většinou jde prozkoumáním rukou a zubů, kde AI chybuje. Ale v případě památek je rozlišení mnohem těžší. Umělé snímky také někdy mohou mít oproti fotografiím méně detailů a mohou vypadat trochu rozpixelovaně nebo zkresleně. Rozlišení je ale opravdu obtížné.

Některé firmy zabývající se produkcí fotografií, například Getty Images, již na svých platformách obrázky generované umělou inteligencí zakázaly. Zažalovala také generátory obrázků s umělou inteligencí kvůli neoprávněnému používání milionů fotografií k trénování strojů.

Zdroj: News Channel, Concured


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme