Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nový trend na internetu: nejbizarnější optické klamy, které vám pořádně zamotají hlavu

Jakub Fišer 02.12.2022
info ikonka
Zdroj:

Internetovou stokou proudí další fascinující trend, který za pár měsíců možná nebude již nikoho zajímat. Na mysli máme optické klamy a všemožné iluze, které pořádně potrápí váš mozek. Jejich popularizátorem je mimo jiné i TikToker HecticNick.

Kapitoly článku

Iluze rozmazaného písma

Jedním z jeho nejpopulárnějších optických klamů spočívá v tom, jak se na určitý obrázek díváte – respektive z jaké perspektivy. Nick ukazuje šedé pozadí s nápisem „FAR“ (anglicky daleko) a přes to napsané „CLOSE“ (anglicky blízko). Vtip je v tom, že v závislosti na tom, jak daleko od obrázku jste, se vám zobrazuje buď jedno nebo druhé.

Na relativně podobné bázi optického zkreslení funguje iluze se dvěma obličeji a křížkem uprostřed. Zatímco se obličeje po stranách pozvolna mění a přepínají, vy se díváte na křížek mezi nimi.

Mozek je zmaten a snaží se vám v mysli zobrazit dva neustále se měnící obličeje jako jeden. To vede k tomu, že se vám vyobrazené osoby zdají bizarní, byť při přímém pohledu vypadají naprosto normálně. O tomto optickém klamu jsme na Chipu informovali již v minulosti.

Optický klam rotujícího objektu

Další iluze, dokonce jedna z těch nejoblíbenějších na profilu HecticNick, spočívá ve sledování kružnice protnuté několika úsečkami, po kterých sem a tam projíždí bílé kružnice. Jak na sebe kružnice navazují v pohybu sem a tam, připomíná to, jako kdyby samy kružnice vytvářely svým pohybem kruhový pohyb. Tento TikTok si u HecticNicka získal přes 12 milionů zobrazení za necelý rok.

 

| Zdroj: VOD102 / YouTube

Posledním extrémně oblíbeným optickým klamem bývá rotující objekt, který v reálném čase „jakoby“ mění směr. To ale není pravda, točí se pořád stejně, jen náš mozek si myslí opak – opět záleží na perspektivě. Velmi známý je tento optický klam u případu rotující baleríny, Nick však ukazuje také případ rotující koule složené z teček, který funguje na stejném principu.

Zdroj: @ShortScienceVideos, HecticNick / TikTok #1 a #2


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme