Přejít k hlavnímu obsahu

Nový malware drancuje počítače s Windows: přijde e-mailem a tváří se jako aktualizace

Jakub Fišer 17.05.2022
info ikonka
Zdroj:

Podvodníci na internetu zkouší nový trik. Uživatelům počítačů s operačním systémem Windows rozesílají phishingové e-maily, které lákají na důležitou aktualizaci. Jakmile oběť malware z mailu stáhne, útočníci začnou kolotoč vydírání.

Kyberbezpečnostní složky v asijském Singapuru varují před novým ransomwarem, který útočí zejména na uživatele Windows. Ransomware je specifický druh nebezpečného programu, který umí dočasně zablokovat či zamknout data uživatele a donutit jej zaplatit výkupné, aby mu byla data navrácena

Ransomware Magniber útočí v Singapuru

Vyděračský malware z této vlny se jmenuje Magniber. Může vám přijít v řetězovém e-mailu a tváří se jako důležitá aktualizace systému Windows. Po stažení a otevření přílohy začne virus plenit vaše data na počítači. Přístup dostane bohužel nejen k vašim fotkám, videím a dalším souborům, ale i k heslům, které v PC skladujete. Výjimkou nejsou ani přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví. Hackeři tvrdí, že data v případě nespolupracování vypustí na internet.

windowsmalware-cover

| Zdroj: Ed Hardie / Unsplash

Kyber-šmejdi “zakleknou” na oběť s tím, že její data byla napadena a aby je bylo možné odblokovat, je třeba zakoupit speciální software My Decryptor. Přímo ve zprávě útočníci uvádí, že cena je 0,068 bitcoinu, tedy skoro 48 tisíc korun podle aktuálního kurzu. Tato cena platí 5 dní. Pokud do té doby napadený nezaplatí, cena “dešifrovacího softwaru”, respektive výkupného, vyskočí na 0,136 bitcoinu (95 tisíc korun po přepočtu).

Jak zaznělo, vlna ransomwaru Magniber se v tuto chvíli šíří Singapurem. To ale neznamená, že byste se neměli mít na pozoru. Takovéto kyberbezpečnostní hrozby se šíří z kontinentu na kontinent v rámci týdnů, někdy i dnů.

Jak se před podvodníky chránit?

Klasická poučka praví neklikat na žádné podezřelé odkazy v e-mailu či ve zprávě, třebaže od vámi blízkého kontaktu; v případě neznámého odesílatele je zvýšená bdělost nutností. Pokud vám do schránky přijde zpráva o tom, že si musíte nainstalovat aktualizaci operačního systému, určitě by bylo nejlepší zkontrolovat nejdříve oficiální aktualizační nástroj v nastavení vašeho počítače.

Zdroj: The Star / GizChina


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme