Přejít k hlavnímu obsahu

Pravicový obrat v Silicon Valley

Josef Mika 15.08.2024
info ikonka
Zdroj: iStock.com

Od start-upů po datové koncerny: kalifornská digitální scéna měla vždy blízko spíše k demokratům. Nyní však mnoho technologických magnátů změnilo strany. Důvod: chamtivost a sebestřednost.

Chip 12/2024: Američtí demokraté se vždy mohli spolehnout na Marca Andreessena a Bena Horowitze, přední dvojici investorů ze Silicon Valley. Když se Andreessena v roce 2016 zeptali, proč podporuje demokratickou prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou, a ne Donalda Trumpa, odpověděl lakonicky: „To je vážně míněná otázka?“.

Později dodal, že Clintonová je lepší kandidátkou ve všech důležitých oblastech a že už jen z Trumpovy migrační politiky se mu dělá špatně. Andreessen je považován za spoluvynálezce legendárního prohlížeče Netscape, který byl v polovině 90. let 20. století zřejmě nejdůležitějším nástrojem na cestě k volně použitelnému internetu.

Politická loajalita třiapadesátiletého muže a jeho obchodního partnera však už tak spolehlivá není. V červenci Horowitz ve videoposelství milionovému publiku, včetně své matky, oznámil: „Promiň, mami, ale Trump je správná volba“. Andreessen seděl vedle něj a přikyvoval mu.

A podporu Trumpovi během jeho předvolební kampaně vyjádřili také Elon Musk, Peter Thiel a David Sacks. Všichni tři patří k takzvané PayPal mafii, která na přelomu tisíciletí vymyslela online platební službu – jednu z mála internetových služeb, která přežila dot-com bublinu a jejíž zakladatelé zbohatli natolik, že od té doby mohli slavit úspěch i jako investoři.

Co tyto velké postavy Silicon Valley (a i řadu dalších) vedlo ke změně názoru o 180° a podpoře problematického kandidáta? Zajímavé aktuální události rozebíráme v prosincovém Chipu, který je v prodeji od 13.11.

Další témata Chipu 12/2024


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme