Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nejdůležitější aktualizace Windows roku: Moment 5 Update je připraven – instalace vám zabere pět minut

Jiří Palyza 13.04.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Nejnovější aktualizace pro Windows 11, která je označena jako Moment 5 Update, je nyní oficiálně k dispozici. Poté, co Microsoft distribuoval nové funkce už v průběhu uplynulých týdnů, jsou nyní aktivovány spolu s měsíčními bezpečnostními aktualizacemi. Celý proces instalace vám zabere všehovšudy pět minut.

Kapitoly článku

Nový model aktualizací pro Windows, který Microsoft nazývá "momentové aktualizace", Moment Updates, přinášejí nové funkce postupně. Znamená to jediné: uživatelé nemusejí najednou instalovat velké aktualizační balíky, ale funkční instalace se na jejich systémy dostávají průběžně. Jen zůstávají neaktivní a skryté. Až nastane ten správný čas, Microsoft je pouze v rámci další aktualizace aktivuje.

To nyní nastalo v případě aktualizace Moment 5 Update pro Windows 11, která je považována za nejdůležitější aktualizaci systému roku. V průběhu předchozích týdnů z Redmodu distribuovali celou řadu nových funkcí, které jsou nyní v rámci dubnové bezpečnostní aktualizace aktivovány.

Celý proces instalace trvá přibližně pět minut. A jaké novinky jsou pro vás připravené?

Nové funkce pro Windows 11: více možností rozhodování pro uživatele
 

Okno s přehledem instalovaných aplikací a programů ve Windows 11 s možností odstranění
Microsoft se zkrotil z pohledu vnucování svých řešení uživatelům. Tedy abychom byli přesnější, byl k tomu donucen evropskou legislativou. Uživatelé tak budou mít více možností výběru základních funkcí systému, ale také odstranění doposud standardních komponent.
Zdroj: Windows 11

Podle Evropské komise má Microsoft v případě Windows status "gatekeeper", volně přeloženo strážce brány. Je podezřelý z toho, že metodami implementace vlastních technologií brání konkurenci a konkurenční výhodu stahuje na vlastní stranu.

V souladu s nově přijatou evropskou legislativou se musí v mnoha oblastech více otevřít i pro řešení třetích stran. Z toho důvodu je mnoho novinek aktualizace Moment 5 Update k dispozici výhradně pro region EU. Jedná se především o následující změny:

Možnost odebrání programů: všechny programy instalované současně se systémem Windows by mělo být možné jednoduše odebrat bez nutnosti instalace dodatečného softwaru třetí strany, který by to vynutil. Jde mimo jiné o aplikace Fotografie a Editor videa, vyhledávání Bing, nebo internetový prohlížeč Edge.
 

Mohlo by vás zajímat

Výběr vyhledávače podle vlastní volby: každý uživatel, který při vyhledávání používá vyhledávací okno zabudované v Hlavním panelu Windows, doposud pracoval s vyhledáváním Bing od Microsoftu. To by se do budoucna mělo změnit a měli bychom mít přístup i k jiným vyhledávacím nástrojům.

Widgety bez novinek: i malá informativní a aplikační okna by se měla více otevřít třetím stranám. Poskytovatelé obsahu dostanou možnost propojení s widgety prostřednictvím SDK, a také by mělo jít vypnout Microsoft News.

Nastavení standardních programů bude systém akceptovat: pokud si nastavíte programy pro otevírání konkrétních typů souborů po svém, měly by do budoucna být používány bez výjimky a změn, vynucených systémem. Neměl by nastat případ, že si změníte výchozí prohlížeč například na Chrome, nicméně při otevírání některého z typu obsahu k tomu systém opět použije "svůj" Edge.
 

Mohlo by vás zajímat

Uspořádání oken: takzvaný "Snap layout" získá podporu umělé inteligence. Jde o návrhy pro rozložení oken, které Windows vytváří po najetí kurzorem myši na tlačítko maximalizace nebo horní okraj pracovní plochy. Nejenže se zde objevují ikony programů, ale Windows si také zapamatuje často používaná uspořádání.

Snadnější sdílení souborů: AirDrop pro Windows získal novou praktickou funkci. Své zařízení můžete speciálně pro tento účel pojmenovat. To by mělo odstranit případné nejasnosti.

Ovládání elektronickým perem: do budoucna by práce s perem měla fungovat ve všech vstupních polích Windows, například ve vyhledávání okna "Nastavení". Pro zadávání perem už nebude nutné používat pouze vyhrazené okno pro rozpoznávání rukopisu.

Mohlo by vás zajímat

Tapety na ploše: na pracovní ploše Windows se obvykle zobrazují standardní tapety. Pro tuto oblast by aktualizace Moment 5 měla aktivovat funkci "Spotlight", která každý den pomocí Bingu vyhledá a zobrazí novou tapetu. Nemusíte ale mít obavy. Pokud jste si záměrně zvolili jiné pozadí, o své nastavení nepřijdete.

Aktualizace programů: některé programy, které jsou součástí systému, získají nové funkce. Například Poznámkový blok bude umět zobrazit počet znaků a Microsoft Store získá novou kartu "Arcade".

Systém Windows se opraví sám: v sekci "Obnovení", kterou najdete v Nastavení a části "Systém", je nová položka. Aktuální verzi systému můžete přeinstalovat pomocí funkce "Opravit problémy se službou Windows Update". Instalované programy, soubory i nastavení, to vše by mělo zůstat zachováno.

Rychlé USB připojení: pokud je k dispozici vhodný hardware, Windows podporuje rychlé USB porty s rychlostí přenosu 80 GBit/s.

Po instalaci Moment 5 Update stále bez Windows Copilota
 

Chat s podporou umělé inteligence v prohlížeči Bing
Windows Copilot, novinka Microsoftu s podporou umělé inteligence, pro evropské uživatele stále k dispozici není. Aspoň že se můžeme chatu s podporou AI, který je součástí Edge, zeptat na důvody.
Zdroj: Microsoft Edge / Bing chat

Uživatelé v evropském regionu se stále budou muset obejít bez Windows Copilota. Přestože jde pro Microsoft pravděpodobně o nejdůležitější změnu za poslední roky, pro uživatele v EU stále nebyla aktivována. Na trhu už se začínají objevovat laptopy, kterým na klávesnici přibyla nová klávesa, vyhrazená speciálně pro spouštění této novinky.

Zatímco Microsoft postupně zavádí pro Windows Copilota řadu nových funkcí, ke kterým patří například podpora zásuvných modulů a nové způsoby ovládání systému Windows s podporou umělé inteligence, budeme muset být stále trpěliví.

Novinky aktualizace Moment 5 Update uživatelé ocení

Co se týče svobodného výběru programů a služeb, včetně rozsáhlých možností ovládání operačního systému, už dávno mělo být samozřejmé, že si to uživatelé mohou zvolit sami. Dosavadní praxe ale byla opačná: Microsoft v mnoha případech upřednostňoval vlastní řešení.

Nicméně aktualizací Moment 5 Update se podřizuje požadavkům Evropské komise a přináší funkce, které uživatelé už delší dobu žádali. Jde především o možnost snadno odstranit nepotřebné programy a svobodně si zvolit vyhledávací nástroj.

Zdroj: TechRadar, Neowin
 

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud