Hlavním cílem sady, kterou Redmond pravidelně aktualizuje, je dát všem, kdo se zabývají vývojem aplikací a programů pro Windows 11, k dispozici všechny potřebné nástroje. Patří mezi ně především:
– Visual Studio 2022 Community Edition, .NET Desktop, Azure a vývojová sada Windows App SDK,
– Windows Subsystem pro Linux 2 s instalovaným Ubuntu,
– Windows Terminal,
– povolený vývojářský režim Windows.
To vše v sadě Windows 11 Development Environment (WDE) tvoří virtuální prostředí, které můžete bez aktivace bezplatně používat po dobu 90 dnů.
Vývojáři a nadšenci do technologií Windows si mohou instalovat nejnovější sestavení Windows 11 včetně momentových aktualizací 3 ve virtuálním počítači. Aktuální verze je platná do bezmála poloviny září 2023. | Zdroj: Windows 11 Pro/Oracle VirtualBox
Aktuální verze WDE má číselné označení 2306 a vychází z Windows 11 Enterprise, sestavení 22621.1848. Jde o aktuální stabilní verzi, která je také označována jako momentová aktualizace 3 (Moment 3 Update).
V té souvislosti se hodí poznamenat, že Microsoft funkce momentových aktualizací zavádí postupně. Aktuální virtuální počítače mají nové funkce ve výchozím nastavení zakázané, což ale můžete obejít pomocí příslušných přepínačů v nastavení služby Windows Update.
Vývojové prostředí Windows 11 2306 je platné do 13. září 2023. Microsoft upozorňuje, že tyto virtuální počítače nelze aktivovat. Jedná se pouze o zkušební verze.
Sadu lze stáhnout z oficiálních webových stránek Microsoftu, Windows Dev Center. K dispozici je ve variantách pro VMWare (Workstation a Player), Hyper-V druhé generace, VirtualBox a Parallels (není k dispozic verze pro ARM).
Pro instalaci budete potřebovat minimálně 70 GB volné kapacity paměťového úložiště a počítač s alespoň 8 GB RAM.
Zdroj: Windows Dev Center, Neowin.net