Procházky v lese nebo pohodové celodenní túry jsou vítanou změnou na čerstvém vzduchu, která uvolní tělo i mysl. Při pěší turistice však můžete také udělat několik chyb. A nejde ani tak o správnou přípravu a vybavení. Většina z nás si také předem naplánuje trasu, kterou se vydá. To nejmenší, co můžete udělat, je: najít si zamýšlenou oblast v mapové aplikaci nebo ještě lépe v aplikaci pro pěší turistiku a vyhledat si vhodné turistické a vycházkové trasy.
Mnozí si před cestou zkontrolují trasu nanejvýš zběžně na svém chytrém telefonu. Jiní prostě pěšky vyrazí a teprve na rozcestích kontrolují, která trasa je lepší. Většina lidí používá již nainstalované aplikace. Jednou z nejznámějších je kromě mapové aplikace společnosti Apple konkurenční aplikace od Googlu: Google Mapy.
Pomocí Google Map můžete samozřejmě objevit i skvělé trasy, které bez problémů projdete. Za předpokladu, že se v okolí už trochu vyznáte. V opačném případě jsou plánovače tras, jako jsou Mapy Google, pro pěší turisty méně vhodné.
Problém s Mapami Google při pěší turistice
Existuje mnoho skvělých aplikací pro pěší turisty: Neměli byste se však vždy spoléhat na Mapy Google. Zdroj: Pexels/Ingo Joseph
Proč tedy Mapy Google nejsou vždy vhodné pro pěší turistiku? Aby aplikace nabízela svým uživatelům vždy aktuální (i nové) trasy, sleduje pěší prošlé trasy svých uživatelů. Pokud trasu často prochází více uživatelů, objeví se nakonec na mapě jako cesta. Problémem je, že aplikaci mají ve svých chytrých telefonech nainstalovanou také lesníci, myslivci a ochránci přírody a jejich trasy se v určitém okamžiku také dostávají do systému. Nejedná se však vždy o oficiální turistické cesty. Místo toho takové trasy často vedou do slepých uliček, nebo ještě hůře, do přírodních a biosférických rezervací s omezeným vstupem.
Jistě, všichni víme, že přírodu musíme chránit a šetřit a přirozeně po sobě nenecháváme odpadky, nerozděláváme ohně a chováme se v přírodě vhodně i v jiných ohledech. Nicméně špatné odbočení kvůli aplikaci nás může zavést mimo značené cesty a v konečném důsledku při masivním využívání také poškozovat životní prostředí.
Naštěstí se nemusíme vždy spoléhat jen na svůj chytrý telefon. Většina snadno schůdných turistických tras je značená a Česká republika má jednu z nejlepších značených sítí turistických cest. Pokud přesto dáváte přednost navigaci pomocí smartphonu, je lepší si nainstalovat vhodnou turistickou aplikaci s legálními trasami.
Nejlepší alternativy ke službě Mapy Google
Mapy.cz
V Česku je mezi uživateli bezkonkurenční jedničkou aplikace Seznamu. Mapy.cz zná téměř každý a tak podrobnější rozbor je skoro zbytečný. Připomeňme jen, že bezplatná aplikace pro pěší turistiku i cyklistiku nabízí vedle podrobných turistických map ČR i velmi slušné mapy celé ostatní Evropy. Nad základními mapami se zobrazuje spousta doplňkových informací a mapových značek. Uživatelé mají možnost si stáhnout mapy přímo do telefonu a využívat tak navigaci i kompletně offline. Pohodlné je plánování tras a propojení mobilní a webové aplikace. A to vše zcela zdarma!
Komoot
Bezplatná aplikace pro cyklistickou a pěší navigaci vám umožní přístup k mapám ve vašem okolí. Po stažení se vás nejprve zeptá na vaše oblíbené sporty a podle těchto kritérií vám navrhne vhodné trasy. Své preference můžete kdykoli změnit v nastavení. Můžete také definovat výchozí a cílové body a vyhledat vhodné trasy nebo si jednoduše sami definovat individuální trasu. Své trasy můžete také zaznamenávat, ukládat a sdílet s ostatními. Další mapy a regiony pro celý svět si ale musíte v aplikaci kupovat. Aplikace je v angličtině nebo němčině.
3D RealityMaps
Pokud se chystáte do Alp, pak věnujte pozornost aplikaci RealityMaps. Tato bezplatná aplikace vám také nabízí mnoho hotových návrhů tras nebo si můžete naplánovat, uložit a sledovat vlastní trasu. Má zobrazovat skutečnou krajinu ve 3D, ale mapy jsou omezeny na alpskou oblast. V aplikaci můžete přepínat mezi 2D a 3D zobrazením mapy a zobrazovat topografické mapy. Aplikace nabízí také mnoho offline map, informace o počasí, živé webové kamery a také horské železnice, horské chaty a parkoviště. Bohužel ani tato aplikace není v češtině.
Zdroj: Mapy Google, Mapy.cz, Komoot, RealityMaps