Aplikace KlíšťApka
KlíšťApka je vlastně projekt mobilní a webové aplikace pro monitoring výskytu klíšťat v celé České republice. Kromě České zemědělské univerzity (ČZU) se na vývoji podílela Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, Státní zdravotní ústav (SZÚ), Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti a také Česká lesnická společnost.
Aplikace je pochopitelně zdarma a nabízí solidní penzum informací o jednotlivých druzích klíšťat, o onemocněních, která klíšťata přenáší, ale také nabízí důležitá sdělení o prevenci a jak vyřešit první pomoc v případě, že vy nebo někdo z vašeho okolí chytne klíště.
Mapa výskytu klíšťat
Tím nejdůležitějším v aplikaci je však mapa výskytu a nakažlivosti klíšťat. Na škále od 1 do 10 aplikace hodnotí jednotlivé lesnaté a travnaté plochy, přičemž 10 znamená nejvyšší a nejnebezpečnější výskyt klíšťat.
V případě vysokého výskytu ještě dbejte na jeden ukazatel, a sice promořenost klíšťat infekční boreliózou. Přímo úměrně však lze říct, že čím víc klíšťat na 1 m² (dlouhodobé maximum je cca 22 jedinců na 10 m²), tím větší pravděpodobnost, že se po kousnutí nakazíte některou z infekčních nemocí, kterou klíšťata přenáší.
Aplikace KlíšťApka je dostupná od loňského května, jde tedy o relativní novinku. Stáhnout si ji můžete zdarma jako aplikaci pro systém Android, pro iPhone bohužel zatím dostupná není. Kromě mobilní aplikace je dostupná i webová, a to pro takřka jakoukoliv platformu, včetně počítačů.