Se starším věkem se začínají objevovat některé nepříjemné fyzické jevy. Často se například zhoršuje nejen zrak, ale také sluch. Starší lidé prostě některé zvuky slyší hůře nebo vůbec, zejména vysoké frekvence.
Sluch se nám „opotřebovává“ v různé míře podle toho, jak moc jste mu vystaveni, a bohužel se nedá obnovit. Pokud chcete zjistit stáří svých uší, nemusíte si instalovat žádnou aplikaci, jednoduše si udělejte online test přímo ve svém prohlížeči na stránce echalk.co.uk – přímý odkaz najdete pod tímto článkem ve zdrojích.
Jednoduchý test sluchu v prohlížeči: Jak staré jsou vaše uši
Při online testu sluchu stačí kliknout na tlačítko, jakmile se vám zvuk ztratí. Zdroj: echalk.co.uk
Nejprve si nasaďte kvalitní sluchátka (inspiraci pro výběr najdete třeba v našich srovnávacích testech) a najděte si klidné prostředí bez rušivých zvuků. Po spuštění webové aplikace klikněte na tlačítko „Individual Test“ a poté na „Start Test“.
Uslyšíte stále se zvyšující tón. Umístěte ukazatel myši na tlačítko „I can't hear it“ (Neslyším) a klikněte na něj, jakmile se vám zvuk ztratí.
Online test sluchu pak ukáže stáří vašich uší. Pokud je číslo nižší než váš skutečný věk, znamená to, že máte dobrou genetiku anebo že jste se o svůj sluch dosud dobře starali - pokud je číslo vyšší, může to být známkou snížené schopnosti slyšet.
Většinou se jako slyšitelné spektrum uvádějí zvuky o frekvenci 20 Hz až 20 kHz. Zatímco 8 000 Hz jsme schopni slyšet v podstatě po celý život, už s 12 000 Hz mohou mít lidé starší 50 let problémy. 15 000 Hz slyšíme většinou do 40 let, 16 000 Hz do 30 let a 17 000 Hz do 24 let. Pokud jste schopni slyšet 19 000Hz tón, pak je vám pravděpodobně méně než 20 let nebo máte prostě extrémně dobrý sluch. Sluchový orgán na rozdíl od jiných lidských orgánů naneštěstí nemá schopnost regenerace.
Nejlepší je test několikrát zopakovat, abyste získali průměrnou hodnotu. Zajímavé také je, pokud testujete střídavě pouze levé a pak pravé ucho, protože obě strany na tom často nejsou úplně stejně. Webová aplikace také zobrazuje frekvenci v hertzích, při které jste test zastavili.
Lepší zvuk ve sluchátkách po testu sluchu
Otestování sluchu může být praktické nejen pro zjištění ztráty sluchu. Je také užitečné pro získání lepšího individuálního zvuku. Aplikace SoundID pro Android a iOS nabízí specializovaný test, díky kterému můžete získat optimální zvuk pro své uši (a použitý model sluchátek).
Po ukončení testů aplikací SoundID budete míst ekvalizér nastavený tak, aby to vyhovovalo vašemu sluchu a preferencím při poslechu hudby. Zdroj: Sonarworks
Zvukový test je v angličtině, ale provede vás celým procesem. Absolvujete takzvané A-B testy a rozhodnete se, který zvuk se vám líbí více. Aplikace pak provede příslušné nastavení za vás. Blíže jsme o tom psali zde.
V případě pochybností navštivte lékaře
Jednoduchý online test samozřejmě nemůže nahradit vyšetření u specialisty, ale může upozornit na první náznaky problémů. Roli však nehrají pouze vaše uši, ale také hardware, který používáte. Například vaše sluchátka nebo zvuková karta počítače nemusí být vždy schopné reprodukovat určité frekvence.
Zdroj: echalk.co.uk, Sonarworks