Některé funkce nebo monitorovací aplikace už předem do svých zařízení instalovali sami výrobci. Pokud máte pocit, že s vaším donedávna ještě bezproblémově funkčním smartphonem není něco v pořádku, je čas to prověřit.
Samsung například nabízí aplikaci s názvem Members, pomocí které lze otestovat reakce dotykové obrazovky nebo senzorů. U ostatních smartphonů se systémy Android nebo iOS si můžete například zobrazit, jaký je stav stárnutí baterie. Příslušné aplikace to zobrazí prostřednictvím procentuální hodnoty.
Jak rychle zjistit stav mobilního telefonu: pomohou vám bezplatné aplikace
Aplikace BatteryBot Battery Indicator poskytuje informace o úrovni nabití a celkovém stavu baterie. Aplikace CPU Stats načítá a zobrazuje údaje o procesoru mobilního telefonu. Je ale dobré jednotlivé nástroje více prozkoumat a seznámit se s jejich možnostmi. Lépe je vytěžíte a výsledky jejich testů vám také více pomohou identifikovat problém.
Pomocí aplikace Voodoo Screen Test Patterns, kterou si můžete stáhnout prostřednictvím alternativní platformy s aplikacemi F-Droid, otestujete správnost zobrazení barev vašeho displeje. Využívá se k tomu paleta testovacích barev, na které se postupně zkouší kvalita barevného podání zobrazovače vašeho mobilu.
Aplikace pro testování mobilních telefonů: kdy jsou užitečné?
Experti příliš nedoporučují aplikace, které o sobě tvrdí, že optimalizují akumulátor. Často jsou pochybné úrovně, stejně jako výsledky jejich činnosti. Pokud chcete zjistit, zda přišel čas výměny akumulátoru v mobilu nebo je zobrazování úrovně jeho nabití mírně řečeno zmatené, pomohou vám aplikace jako například Battery Indicator nebo aBattery. Akumulátor v zařízení pečlivě prověří a poskytnou i doplňkové informace například o jeho stáří.
Mohlo by vás zajímat
Aplikace vám pomohou zodpovědět otázku, zda je vaše zařízení už na pokraji svých sil a přišel čas na jeho výměnu. V některých případech ale postačí vyčistit paměť mobilu, odstranit instalace nepotřebných aplikací, odmazat nepotřebné soubory zabírající zbytečné místo z paměťového úložiště, a zařízení opět ožije.
A nakonec, vzpomeňme na ostřílenou hlášku ze seriálu IT Crowd: "Zkoušeli jste to vypnout a zapnout?" Totiž i v případě smartphonů platí, že občasný restart zařízení vůbec není na škodu. Je to stejné, jako i u ostatních digitálních zařízení a počítačů.