Always-On Display funguje tak, že displej je prakticky vypnutý a zobrazuje pouze pár informací, jako je většinou čas, datum a příchozí notifikace. Pro správné fungování AOD je důležitý zobrazovač typu OLED. Ten totiž na rozdíl od LCD panelů rovnou zhasne nepoužívané pixely. Mnohem lépe tak šetří baterii (například při použití tmavého režimu v systému apod.), a to i při použití Always-On módu.
Zatímco iPhone nikdy touto funkcí neoplýval, androidové smartphony s OLED panely znají Always-On již roky. Nyní přichází informace o tom, že nová generace telefonů iPhone 14 by konečně měla v rámci svého systému iOS 16 nabídnout tuto technologii. Neobejde se to však bez obligátního háčku.
iphone 14 Pro s always-on displejem
Pokročilou funkci si budou moci vychutnat pouze zájemci o iPhone 14 Pro a zvětšený iPhone 14 Pro Max. Základní model a jeho větší varianta iPhone 14 Max na AOD nedosáhnou. Proč? Apple totiž u nových iPhonů Pro využije druhou generaci LTPO OLED displeje, který dokáže stáhnout obnovovací frekvenci až na 1 Hz, což se perfektně hodí pro neustálé zobrazení obsahu na černém pozadí. Lacinější modely pro rok 2022 dostanou také OLED displej, ale bez variabilní obnovovací frekvence.
Technologii pokročilého LTPO displeje si Apple již vyzkoušel, a to u svých hodinek Watch Series 7, které byly představeny vloni. I ty dokáží snížit frekvenci obrazovky až na 1 Hz, díky čemuž i při zapnutém Always-On zobrazení udrží podobnou výdrž jako první generace Apple Watch, tedy 18 až 20 hodin.
Ve svém posledním úvodníku Power On řekl Mark Gurman z Bloomberg na adresu Always-On režimu u nových iPhonů toto: "Systém iOS 16 prý v budoucnu bude podporovat always-on na zamykací obrazovce, což Apple původně plánoval pro loňský iPhone 13."