Přejít k hlavnímu obsahu

Intel se pochlubil svým prvním kvantovým procesorem Tunnel Falls

Pavel Trousil 17.06.2023
info ikonka
Zdroj:

Tunnel Falls je název nejnovějšího čipu Intelu pro kvantový výzkum. Jedná se o 12-qubitový čip z křemíku a je součástí dlouhodobé strategie společnosti na vytvoření komerčního kvantového počítačového systému. Čip měří přibližně 50 nanometrů čtverečních a umožňuje rychlé škálování.

Intel dnes oznámil dostupnost svého prvního kvantového procesoru s názvem Tunnel Falls (Intel tradičně pro pojmenování čipů používá názvy řek a vodních ploch). Intel ho označuje jako "vývojový", takže se nebude komerčně prodávat, ale bude k dispozici vybraným akademickým a výzkumným partnerům, kteří jsou ochotni s využitím čipů vytvářet kvantové systémy a poskytovat Intelu zpětnou vazbu pro další vývoj.

newsroom-tunnel-falls-chip-pkg-2-jpg-rendition-intel-web-1648-927-nahled

Tunnel Falls - první kvantový procesor Intelu je zatím k dispozici jen vybraným akademickým a výzkumným partnerům.| Zdroj: Intel Press Kit

Podle Intelu mohou s procesorem Tunnel Falls vědci okamžitě začít pracovat na experimentech a výzkumu namísto toho, aby se snažili vyrobit svá vlastní zařízení. Mezi první kvantové laboratoře, které se programu účastní, patří LPS, Sandia National Laboratories, University of Rochester a University of Wisconsin-Madison.

Kvantová technologie je stále ještě ve fázi výzkumu a existují různé přístupy, které umožňují kvantové výpočty. Intel se zaměřuje na využití křemíkových kvantových teček, které označuje jako křemíkové spinové qubity. Tato technologie je velmi závislá na technologii výroby CMOS polovodičů, což je právě doména Intelu. Umožňuje izolovat jednotlivé elektrony a identifikovat jejich stavy, jako je spin-up nebo spin-down.

Intel věří, že křemíkové spinové qubity jsou lepší než jiné qubitové technologie díky jejich synergii se špičkovými tranzistory. Vzhledem k velikosti tranzistoru jsou až milionkrát menší než jiné typy qubitů o rozměrech přibližně 50 krát 50 nanometrů, což potenciálně umožňuje efektivní škálování.

Přestože se jedná o první kvantový procesor Intelu, tato firma na procesoru, ale i softwaru a dokonce i výrobní technologii pracuje již více než sedm let. Výroba probíhá na pilotní lince v továrně na vývoj technologií D1 v Hillsboro ve státě Oregon. Kromě kvantových procesorů Intel vyvíjí i kryoprocesor, kdy čipy musí fungovat při teplotě 1,6 K (Kelvinu), což je o něco více než teplota blízká nule Kelvinů.

Zdroj : Intel


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme