Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Inspekce řeší prodej „mystery boxů“. Může jít dokonce o podvod?

Jakub Fišer 31.10.2023
info ikonka
Zdroj: Freepik

V nedávné době se na internetu hodně rozmohl fenomén tzv. mystery boxů, tedy „balíčků s překvapením“. Prodej těchto dárkových krabic se však nepozdává České obchodní inspekci (ČOI), která vydala prohlášení, ve kterém slibuje, že se na tento pofidérní prodej zaměří. ČOI tak činí v reakci na četné podněty veřejnosti.

Kapitoly článku

Co je to mystery box?

Co je to vlastně „mystery box“? Některé e-shopy prodávají speciální dárkové krabice, které mají obsahovat různé zboží – mnohdy jde o nerozbalené jiné zásilky z Číny nebo nevyzvednuté zboží, popřípadě zboží z reklamací či ztracené při přepravě.

Zákazník si u e-shopu koupí tento mystery box třeba za 1 000 korun s tím, že hodnota obsahu se má minimálně vyrovnat nákupní ceně, ne-li ji rovnou převýšit. Vzhledem k absenci logiky tohoto byznys modelu a četných stížností spotřebitelů se Česká obchodní inspekce rozhodla na tyto e-shopy zaměřit.

ČOI provádí kontrolu

„Provádíme kontroly subjektů, nabízejících balíčky neznámého obsahu a původu, které inzerují jako přeprodej nedoručených či ztracených zásilek přepravních společností nebo prodej balíčků s překvapením. Součástí naší činnosti je vedle kontrolních nákupů i kontrola smluvních podmínek, protože řada spotřebitelů si stěžovala například na nemožnost balíček v zákonné lhůtě vrátit, stejně jako kontrole pravosti zveřejňovaných recenzí,“ uvedl ústřední ředitel ČOI Ing. Jan Štěpánek.

Zdroj: Kluci z Prahy / YouTube

Inspekce uvádí, že spotřebitelé obdrželi v „mystery boxu“, za nějž zaplatili cenu v řádu stokorun, pouze bezcenné drobnosti, že jim bylo prodejcem zamítnuto jejich právo v zákonné lhůtě 14 dnů odstoupit od smlouvy uzavřené distančním způsobem a zboží vrátit, nebo že s nimi prodejci vůbec nekomunikují. Pokud i vy máte podobnou zkušenost, neváhejte a kontaktujte ČOI.

ČOI v tuto chvíli nechtěla veřejnosti sdělit výsledky svého zjištění, ředitel pro Středočeský kraj a Hl. m. Prahu však potvrdil, že jakmile bude inspekce u konce, dojde k ohlášení aktuálních zjištění.

Důrazně doporučujeme na prodej těchto „balíčků s překvapením“ nereagovat. Šance, že získáte to, co obchody slibují (drahá elektronika, počítače, iPhone) je naprosto minimální. Obsah těchto mystery boxů je složen spíše z levných čínských výrobků z Temu, Aliexpressu a dalších e-shopů, kde se mohou prodávat i kopie známějších výrobků. Dejte si tedy velký pozor.

Zdroj: ČOI


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme