Přejít k hlavnímu obsahu

Fitbit testuje monitoring krevního tlaku: rozšíření funkcí chytrého náramku

Jiří Palyza 21.04.2021
info ikonka
Zdroj:

Výrobce zahájil na počátku dubna studii zaměřenou na možnosti měření krevního tlaku pomocí chytrých hodinek. Do svého výzkumu zve i uživatele a jeho cílem je zjistit, zda měření tlaku lze provádět bez použití klasické pažní manžety. Aktivní jsou i další výrobci.

Důvodem rozvoje aktivit v oblasti výzkumu monitoringu srdeční činnosti chytrými hodinkami je celosvětový nárůst výskytu zvýšeného krevního tlaku a následných srdečních onemocnění, včetně mozkových mrtvic. V České republice se odhaduje výskyt hypertenze u dospělých ve věku 25 až 64 let na 40 %, s věkem je počet výskytů rostoucí. Z celkového počtu obyvatel ČR se odhaduje, že vysokým krevním tlakem trpí přibližně 2,5 milionu osob.

Trendem v oblasti monitoringu krevního tlaku je odklon od tradičních manžetových tlakoměrů a větší zaměření na vzdálené systémy nepřetržitého sledování hodnot včetně nositelných zařízení. Jedním z důvodů je chybovost naměřených hodnot současnými metodami. Ta je způsobena špatně nasazenými manžetami nebo stresem pacientů z lékařského prostředí.

Výzkumníci Fitbitu proto mají za cíl snadnější měření hypertenze. To by mohlo také vést k rychlejšímu zachycení nárůstu ukazatelů, a tím i dřívějšímu předcházení úmrtí na srdeční nemoci a cévní mozkové příhody. Do zkoumání laboratoře výrobce se mohou přihlásit uživatelé chytrých hodinek Fitbit Sense, kteří žijí v USA a dosáhli věku alespoň 20 let.

Fitbit není ve svých aktivitách osamocený

samsunggalaxygear

Vývoji aplikací a metod měření krevního tlaku pomocí chytrých hodinek, případně využitím smartphonu, se věnuje i spousta dalších výrobců. | Zdroj: Janitors/Foter

Podobné úsilí v oblasti měření krevního tlaku pomocí smartwatch vyvíjí také Samsung. Ten se na začátku letošního roku pustil do zavedení funkcí monitoringu krevního tlaku a EKG do svých hodinek v 31 nových zemích. Obě funkce jsou dostupné prostřednictvím aplikace Samsung Health Monitor. Krevní tlak se měří pomocí senzorů monitorování srdeční frekvence k provádění analýzy pulzních vln. Uživatelé ale musí své zařízení kalibrovat pomocí tradiční manžety, a to každé čtyři týdny.

Švýcarský startup Aktiia na začátku ledna získal pro svůj kontinuální monitor krevního tlaku značku CE. Zařízení lze nosit na zápěstí a automaticky měří krevní tlak průběžně. Pro provedení měření se nemusí narušovat denní činnost, ani spánek uživatele. Naměřená data se poté vizualizují prostřednictvím volně dostupné aplikace a lze je sdílet s ostatními členy rodiny nebo lékařem.

Výzvu směrem k investorům nedávno oznámila společnost Riva Health a jejím cílem je získat investici ve výši 15,5 milionů USD. Vyvíjí technologii sledování krevního tlaku prostřednictvím smartphonu. Aplikace uživatele navede k přiložení ukazováčku na objektiv fotoaparátu telefonu a pomocí integrovaného světla baterky detekuje průběh pulzních vln. Podobný námět už byl na teoretické úrovni řešen v práci jednoho z diplomantů na VUT Brno.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme