Nová verze prohlížeče Mozilla Firefox 111 má integrovanou službu Relay. Pokud v nové verzi procházíte webové stránky, které po vás požadují založení účtu, nabídne vám Firefox Relay vygenerování nové e-mailové masky nebo můžete použít stávající.
Co je Firefox Relay
Firefox Relay je bezplatný systém ochrany e-mailu, který Mozilla spustila jako beta verzi v srpnu 2020 a který uživatelům nabízí způsob, jak vytvořit e-mailové aliasy (masky), které jim pomohou ochránit jejich skutečné e-mailové adresy před spammery a sledovacími programy.
Vytvořené aliasy přeposílají zprávy na skutečnou e-mailovou adresu uživatele, který si tak zachovává soukromí a anonymitu a zároveň může využívat online služby.
Pokud některý z aliasů začne dostávat spam nebo obecně nevyžádané zprávy, může jej uživatel snadno odstranit a vytvořit nový, aniž by to mělo vliv na jeho primární účty.
Také v případě narušení dat je e-mailová adresa vystavená aktérům hrozby pouze jednorázovým aliasem Firefox Relay, takže dopad na uživatele je zanedbatelný.
Služba Firefox Relay je velmi podobná službě DuckDuckGo Email Protection, která také generuje anonymní jednorázové aliasy nazývané „personal Duck addresses (@duck.com).“ Email Protection má však navíc funkci automatického odstraňování sledovacích znaků z přijatých zpráv před jejich přeposláním na e-mailovou adresu uživatele.
Až dosud byla služba Firefox Relay k dispozici jen jako rozšíření prohlížeče a pro správu jeho aliasů (masek) musel uživatel spustit ovládací panel.
Než vám Firefox nabídne masku, musíte si nějaké vygenerovat na stránce https://relay.firefox.com/ a Relay v prohlížeči povolit. Navíc musíte být v prohlížeči přihlášeni. Maska může mít například tvar 6j9xhcbbh@mozmail.com.
Zdroj: Mozilla