Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Evropskou měnu zřejmě čeká největší změna od doby jejího zavedení: připravte se na digitální euro

Jiří Palyza 23.04.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Po dvouleté testovací fázi se Evropská centrální banka rozhodla provést technické a právní kroky v přípravě zavedení digitální verze eura. Kromě bankovek a mincí bude evropská měna k dispozici také v digitální podobě.

Kapitoly článku

Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) se po dvouleté testovací fázi, zahrnující také mnohá šetření, rozhodla technicky a právně připravit zavedení digitálního eura.

Přestože projekt digitálního eura ještě může být zrušen, přípravná fáze byla fakticky zahájena už 1. listopadu 2023. Její trvání se předpokládá v délce 24 měsíců a cílem je vytvořit základní podmínky pro budoucí zavedení digitální měny.

V rámci přípravné fáze bude ještě potřeba dokončit související legislativu a vybrat realizátora pro vývoj potřebné platformy a infrastruktury.

Euro ve smartphonu

Eurobankovky
Digitální euro by nemělo hotovost zcela nahradit, jen rozšířit dostupné formy platidla.
Zdroj: Ibrahim Boran/Unsplash

Co ale digitální euro vlastně bude? Pro ECB jde o důležitý krok v rozšíření podob platidla o elektronickou měnu, který ho má připravit na budoucnost. Z čistě praktického hlediska by digitální euro mělo fungovat jako hotovost, jen už v ruce nebudete muset držet bankovky nebo mince. Platby by měly probíhat prostřednictvím mobilního telefonu, podle informací ECB bez jakýchkoliv dalších poplatků a s dodržením nejvyšších standardů ochrany údajů.

Protože se mnoho lidí obává zrušení hotovosti, ECB zdůrazňuje, že digitální euro by hotovost mělo pouze doplňovat. Mince i bankovky by měly zůstat zachovány i nadále. Pokud by vás zajímaly bližší detaily o plánech digitálního eura, jsou detailně shrnuty ve zprávě ECB.

Důležité vlastnosti digitálního eura

Google Pay na smartphonu
Platit digitálním eurem by mělo být možné prostřednictvím aplikací, podobně jako to znáte z Apple nebo Google Pay, nebo prostřednictvím karet.
Zdroj: Mika Baumeister/Unsplash

Jak by zavedení digitálního eura mělo vlastně vypadat?

 • Digitální měnu mají vydávat takzvaní zprostředkovatelé, tedy nikoliv samotná ECB. Nicméně v podstatě se bude jednat o banky.
   
 • Digitální euro se bude moci používat k platbám mezi soukromými osobami, na prodejních místech, v online obchodech, ale také při vyřizování různých věcí v rámci státní správy.
   
 • Digitální euro by mělo fungovat v reálném čase, a to jak v online, tak i off-line režimu.
   
 • Platba bude probíhat prostřednictvím aplikace pro chytré telefony, podobně jako v případě Apple Pay a Google Pay. Digitální euro by ale měli mít šanci používat lidé, kteří smartphone nemají – například prostřednictvím platebních karet.
   
 • Bude umožněna výměna hotovosti za digitální eura a naopak v poměru 1:1, například v bankomatech.
   

Mohlo by vás zajímat

Digitální euro ještě zdaleka není dokončeno a mnoho důležitých bodů stále chybí. Přesto odborníci odhadují, že pokud se projekt podaří realizovat, bude možné jím platit za čtyři až pět let.

Kromě konkrétní technické realizace je i právní rámec ve fázi rozpracovanosti, nicméně jeho návrh leží na stole. Proces legislativní přípravy by měl v příštích několika letech probíhat souběžně s přípravami technickými.

Zdroj: European Central Bank


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud