Evropská komise zahájila formální řízení proti Temu, aby prověřila, zda platforma neporušuje právo EU. Hlavně se jedná o dva body: nedostatečnou ochranu proti nelegálním produktům a potenciálně návykový design aplikace. Podle Evropské komise existuje riziko, že se někteří neseriózní prodejci na platformě objeví znovu i poté, co byli zablokováni.
Zvláštní pozornost je věnována také věrnostním programům Temu, které by svou koncepcí mohly vyvolávat závislost. To by podle Evropské komise mohlo mít negativní dopad na fyzické a duševní zdraví uživatelů.
Podobná řízení proti dalším platformám
Tento postup proti Temu není první svého druhu. EU již zahájila podobná řízení proti platformám jako X (dříve Twitter), TikTok a AliExpress. Velké online platformy jsou podle nového zákona o digitálních službách (Digital Services Act, DSA) povinny přijmout přísná opatření proti nelegálnímu obsahu.
Zatímco obchodní zástupci a ochránci spotřebitelů kritizují mimo jiné kvalitu produktů a nedostatečné kontroly na Temu, platforma tato obvinění odmítá. Temu zdůraznilo, že své závazky bere vážně a kontinuálně investuje do posílení svého regulačního systému s cílem chránit zájmy spotřebitelů. Platforma uvedla, že je připravena úzce spolupracovat s regulačními orgány.
Řízení probíhá v napjaté ekonomické atmosféře poté, co EU nedávno uvalila dodatečná cla na elektromobily dovážené z Číny, což dále zatěžuje vztahy mezi Evropou a Čínou.
Reakce společnosti Temu
Na náš článek reagovali zástupci společnosti Temu. Její zástupce pro styk s veřejností v Evropě ke kauze uvedl:
„Temu bere své závazky podle Zákona o digitálních službách (DSA) velmi vážně a neustále investuje do posilování našeho systému shody a ochrany zájmů spotřebitelů na naší platformě. Budeme plně spolupracovat s regulačními orgány, abychom podpořili náš společný cíl poskytovat bezpečný a spolehlivý trh pro spotřebitele.
Dále můžeme potvrdit, že jsme v jednání o připojení k ‚Memorandu o porozumění (MoU) o prodeji padělaného zboží na internetu‘, což je dobrovolná dohoda usnadněná Evropskou komisí. Padělání je výzvou pro celé odvětví a věříme, že spolupráce je klíčová pro dosažení našich společných cílů v oblasti ochrany spotřebitelů a držitelů práv.“
Zdroj: chip.de