Stejný výrobek, který byl dříve označen energetickou třídou například A++ bude nově například v třídě D. Tato změna v označení však neznamená zhoršení jeho energetické účinnosti. Cílem změny je usnadnit orientaci kupujících o spotřebě energie vybraných spotřebičů a dát prostor jejich dalšímu technologickému vývoji.
Třída A, ve které patrně zatím žádné produkty nebudou, by se měla co nejvíce uvolnit pro v budoucnu nové, a ještě účinnější výrobky. Období od 1. března do 18. března budou mít obchodníci na to, aby nahradili u všech dotčených výrobků stávající štítky těmi novými.
Energetické štítky už 25 let pomáhají evropským spotřebitelům v orientaci při výběru úspornějších elektrospotřebičů. Podle průzkumu Eurobarometr ovlivňují rozhodnutí 79 % Evropanů při nákupu domácích spotřebičů. V Česku je to dokonce 84 %. S tím, jak se vyvíjí energetická účinnost spotřebičů, se dosavadní systém značení stal méně přehledný. Pouze přibývala znaménka + u třídy A.
Od března budou novým štítkem označeny chladničky a mrazničky, pračky a kombinované pračky se sušičkami, myčky nádobí, televizory, ale také nově monitory a elektronické displeje. Od 1. září 2021 se pak nové štítky objeví na světelných zdrojích. U ostatních skupin výrobků, jako jsou například bubnové sušičky, trouby, kotle a klimatizace se současně používaný štítek nemění a k přechodu na nový štítek dojde až v následujících letech. S novými štítky se mohou spotřebitelé setkávat již od loňského listopadu, kdy byly do balení nových výrobků přidávané spolu se stávajícím označením. Nově štítek obsahuje jednotnou škálu energetických tříd od A do G pro všechny typy a modely v daných skupinách výrobků. Zmizí tedy označení s jedním až třemi „+“ přidávané k třídě A.
Srovnání výrobků v databázi pomocí QR kódu
Novinkou je také QR kód. Jeho prostřednictvím je možné rychle nahlédnout do evropské databáze EPREL, která umožní snazší porovnání výrobků. Spotřeba energie výrobků je nově uvedena na zvýrazněném místě uprostřed štítku. Roční spotřeba energie pro pračky, pračky se sušičkou a myčky se změnila z roční spotřeby na spotřebu energie na 100 cyklů. Jsou použity nové piktogramy, například spotřeba energie pro televizory v režimu HDR nebo doba trvání programu Eko pro pračky a myčky. Na proces přeštítkování dohlíží Státní energetická inspekce (SEI), která se rovněž podílí na osvětě mezi výrobci, prodejci i zákazníky.