Přejít k hlavnímu obsahu

Elac vrací na trh legendární špičkové audio Alchemy

redakce 02.05.2019
info ikonka
Zdroj:

Elac přebral v roce 2016 pod svá křídla špičkovou značku Audio Alchemy, která proslula mimo jiné technologiemi kontroly jitteru, zvyšováním rozlišení a analogovou filtrací.

Na výstavě High End v Mnichově (9. až 12. května 2019) představí sám Peter Madnick, ikona audio průmyslu a zakladatel Audio Alchemy, první špičkové produkty Elac Alchemy. Mezi novinky patří audio kontrolér DDP-2, koncový zesilovač DPA-2 a výkonný Phono předzesilovač PPA-2.

Všechny tři komponenty sdílejí stejné šasi s překvapivě nízkou výškou, pouhých 5 cm. Černé hliníkové čelní panely mají uprostřed horizontální prolis, ve kterém jsou zapuštěny ovládací prvky. Tato linka je na pravé části přerušena okénky OLED displejů, které informují o aktuálním nastavení. V případě DDP-2 pak nalezneme úplně vpravo ještě regulátor hlasitosti. Audio obvody jsou navrženy jako plně symetrické, takže k propojení se nabízí jako ideální sada vstupů a výstupů XLR.

Audio kontrolér DDP-2 je přístrojem „3v1“. Obsahuje předzesilovač, DA převodník s volitelným upsamplingem až do rozlišení 384/32 s podporou PCM/DSD/MQA a funguje také jako klientská jednotka ekosystému Elac Discovery a ROON. Nechybí bezdrátová konektivita Bluetooth a AirPlay. Výstupní obvody tvoří unipolární tranzistory FET v zapojení DC servo eliminující stejnosměrné napětí. Analogové obvody zásobuje lineární zdroj s toroidním transformátorem, digitální obvody napájí vysoce efektivní spínaný zdroj. Analogová regulace hlasitosti obsahuje sestavu odporových děličů s digitálním řízením. Tento přístroj nabízí nebývale rozsáhlé nastavení pracovních parametrů, a to vše z pohodlí displeje telefonu nebo tabletu s využitím ovládací aplikace.

Výkonový zesilovač DPA-2 pracuje v režimu pulsně šířkové modulace ve třídě D. Při zátěži 4 Ω dodává ve dvoukanálovém provozu výkon 2x 325 W. Konfiguraci lze v budoucnu rozšířit druhým kusem. Po přepnutí do režimu MONO (v můstkovém zapojení) nabízí opravdu štědrých 650 W na jeden kanál. OLED displej informuje mimo jiné také o síle vybuzení zesilovače tradičními indikátory.

Phono předzesilovač PPA-2 potěší každého fanouška poslechu vinylových desek. Podporuje symetrické zapojení, ale umožňuje také mimořádně přesné nastavení, mimo jiné i zcela plynulou regulaci zátěžové impedance od 5 Ω až 999 Ω. Velmi přesné ekvalizace podle křivky RIAA je dosaženo kombinací přesných metalických rezistorů a polypropylenových kondenzátorů.

Všechny produkty řady Elac Alchemy se objeví i na našem trhu, a to již během června letošního roku. K dostání budou u vybraných prodejců distributora, společnosti BaSys. Doporučená koncová cena audio kontroléru „3v1“ DDP-2 bude 68 000 Kč, výkonový zesilovač DPA-2 bude stát 42 000 Kč a phono předzesilovač Elac Alchemy PPA-2 bude možné zakoupit za 26 000 Kč.

Trocha historie

Na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století otřásla audio průmyslem událost, která odsunula na vedlejší kolej pásková zvuková média. Hudební nadšenci utekli od magnetofonových kazet a cívek do pohodlí CD disků, které slibovaly „definitivně nejlepší zvuk“. Nároční posluchači ale záhy zjistili, že jedničky a nuly zdaleka nejsou tak dokonalé, jak bylo výrobci předestíráno.

Malý kontrakční tým okolo Petera Madnicka odemkl tehdy potenciál digitálního média a tím vznikla značka Audio Alchemy. Za pouhé čtyři roky od založení již Audio Alchemy vyrábí statisíce DA převodníků, filtrů jitteru, sluchátkových zesilovačů, předzesilovačů, koncových zesilovačů a phono předzesilovačů, z nichž mnohé jsou ke spokojenosti uživatelů stále v provozu. Přestože značka nepřežila devadesátá léta, její technologie kontroly jitteru, zvýšení rozlišení a analogové filtrace se používají dodnes. V roce 2013 se naskytla Peteru Madnickovi společně s týmem původních alchymistů příležitost znovu oživit značku a vznikla nová série výrobků Audio Alchemy. Na podzim roku 2016 se Audio Alchemy plně integruje do společnosti Elac. Nyní, v roce 2019, se mohou fanoušci špičkového zvuku těšit na nové produkty vyvíjené pod vedením Petera Madnicka značkou Elac.

 

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme