Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Dostali jste k vánocům sluchátka? Možná je to fejk, takhle to ověříte

Jakub Fišer 29.12.2023
info ikonka
Zdroj: Daniel Romero / Unsplash

Velké firmy jsou častým terčem kopírování, kdy nízkonákladová firma vyrobí produkt kopírující originál od Applu nebo Samsungu. Velice často se to děje zejména u společnosti Apple a jejích sluchátek AirPods, se kterými bují dokonce úplný černý trh. Dejte si pozor, i zkušený uživatel se může napálit a koupit falzifikát.

Kapitoly článku

Falešné nebo pravé AirPods

To, že sluchátka AirPods od věhlasného Applu se často kopírují, je známý fakt. Pokud kupujete z neznámého obchodu s nejasnou distribucí, nebo rovnou na bazaru či z druhé ruky, nemáte absolutní jistotu toho, že pořizujete originální produkt, jehož cena se v obchodě pohybuje mezi 5 a 7 tisíci korunami.

Namísto toho vám totiž může být prodán falzifikát s cenou kolem pár stovek, který ale věrně imituje svůj předobraz. A když říkáme věrně, myslíme naprosto věrně. Firmy, které se na kopírování specializují, dokáží naprosto dokonale napodobit nejen design a funkce samotných sluchátek, ale též obal nebo sériová čísla.

Během Vánoc na fenomén falešných AirPodů upozorňoval také novinář a youtuber Janek Rubeš. Na svůj profil na síti X napsal: „Našli jste pod stromečkem AirPods? Pokud mají sériové číslo JGXLXQGWTG tak jsou FAKE.“ Narážel tím na sériové číslo, jenž se opakuje u několika falešných kusů AirPods, které Rubeš získal.

Zdroj: @janekrubes / X

U jiných falešných kusů se však může objevovat jiné sériové číslo. Podvodníci totiž zneužívají čísla skutečných AirPodů, na jedno číslo však vyrobí celou várku falešných. Zákazník pak zadá toto číslo na oficiální web Applu a zjistí, že číslo je platné. Přestože jeho sluchátka rozhodně nepodléhají záruce Applu.

Jak si ověřit pravost AirPods?

Poměrně fascinujícím způsobem, jak zjistit, zdali opravdu máte pravý kus drahého příslušenství a ne jen fejk, je prosvícení víka ochranného pouzdra. Zapněte svítilnu svého mobilu a zamiřte ji na víko krabičky. Jakmile uvidíte stíny a tmavé části (jde o komponenty uvnitř), jde o pravý kus. Falešná sluchátka prosvítíte úplně, žádné komponenty totiž ve víku nemají.

Zdroj: AppleDsign / YouTube

V tuto chvíli tento způsob ověření pravosti sluchátek AirPods funguje dokonale. Jak už to ale u těchto fejků bývá, nemusí trvat dlouho a tvůrci okopírují i tuto vychytávku.

Zdroj: @janekrubes / X, AppleDsign / YouTube


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit



Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme