Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Dejte si pozor při nákupu auta: muž chtěl pořídit traktor, přišel o 100 tisíc

Jakub Fišer 15.05.2024
Zdroj: Mikhail Nilov / Pexels

Většina zájemců o nový vůz sahá na první dobrou po autech z druhé ruky. Využít k tomu můžete ověřené bazary, anebo si najít prodejce na vlastní pěst. Nejčastěji k tomu slouží portály jako Bazoš nebo Sbazar. Ale pozor, tam velmi často číhají podvodníci, kteří nepozorné zákazníky oberou.

Kapitoly článku

Zaplatil za traktor – a nemá nic

Krajské ředitelství zlínské policie informovalo o dvou takových případech, které bohužel v obou případech skončily nemalou ztrátou peněz. První z nich, 57letý muž z Uherskohradišťska, pohledával na bazarovém serveru traktor.

Objevil prodejce, který jej informoval o tom, že pracovní vehikl je aktuálně v Německu. Domluvili se tedy na částce 2 200 eur (asi 54 500 korun), za kterou měl být obchod proveden včetně převozu traktoru do Česka.

Důvěřivý muž s nabídkou souhlasil a peníze převedl na zahraniční účet. Navrch ještě zaplatil 600 eur za daň a celní poplatek a pak 940 eur za pojištění. Dohromady tedy v tomto obchodu „zahučel“ za necelých 93 tisíc korun.

Traktor měl být doručen na adresu kupujícího, jenže se tak nestalo. „V dalším vyjádření [podvodníci] uvedli, že již učinili pokus o jeho doručení.  Vzhledem k tomu, že údajně nikdo nebyl doma, traktor odvezli na nejbližší smluvní parkoviště ve Vídni,“ informuje Policie ČR. Adresa parkoviště však neexistuje a podvodníci umlčeli jakoukoliv komunikaci s poškozeným.

Mohlo by vás zajímat

Žena chtěla Octavii, ale naletěla

S podobnou zkušeností se setkala i další zájemkyně o motorové vozidlo, tentokrát 46letá žena. Ta si v průběhu února na sociálních sítích v bazarové inzerci vyhlédla vysněnou Škodu Octavii RS. Předběžnou komunikací se s domnělým majitelem domluvila na přepravě a první splátce ve výši čtyřiceti pěti tisíc korun, kterou převedla na zadaný účet.

Pro potřeby kupní smlouvy zaslala domnělému prodejci také svůj ofocený občanský i řidičský průkaz. Smlouva měla dorazit do místa bydliště i s vozidlem. „Do současné doby ovšem neobdržela žádné další informace a inzerující přestal komunikovat,“ uvedla policie. V případě dopadení pachatelů jim hrozí až 2 roky za mřížemi.

Zdroj: Policie ČR


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud