Externí paměťová zařízení si výrazně méně chrání mladí lidé do 24 let. Na tiskových setkáních společnosti Kingston v Praze a Brně tyto výsledky prezentovali zástupci společnosti ESET, která tento průzkum iniciovala. „Polovina lidí už zažila na vlastní kůži nebo u některého ze svých kolegů, že se jim USB disk neopravitelně poškodil. Třetina se setkala se ztrátou disku a sedm procent má zkušenost s jeho odcizením,“ pokračuje dále Miroslav Dvořák, technický ředitel společnosti ESET.
Citlivá firemní a pracovní data ukládá 23 procent uživatelů
Ti, co zažili negativní zkušenost s USB diskem, jej však nadále používají pro pracovní účely, a dokonce více než ti, kteří podobnou zkušenost nemají. V drtivé většině případů si lidé na USB flash disky nahrávají soukromá data (v 82 procentech), ovšem čtyři z deseti Čechů je využívají i pro pracovní soubory. Citlivá firemní a pracovní data USB flash diskům svěřuje plná čtvrtina respondentů, přesněji až 23 procent. Třetina těch, kdo někdy ztratili USB disk nebo se jim neopravitelně poškodil, ho dále využívá k ukládání pracovních i důvěrných dat. Dobrou zprávou však je, že ti, jimž se v minulosti USB disk poškodil, jej dnes mírně častěji chrání. „Obecně ale platí, že stále ještě máme v ochraně citlivých dat na externích úložných zařízeních co dohánět,“ uzavírá Miroslav Dvořák.
Většina firem nemá směrnice pro používání flash disků
„Interní průzkum mezi našimi zákazníky odhalil, že většina podniků v České republice stále nemá definovanou žádnou politiku pro používání a správu paměťových zařízení,“ uvedl Marcin Gaczor, Business Development Manager ve společnosti Kingston. „Zvyšuje se tak riziko neautorizovaného přístupu, úniku důvěrných informací a porušení bezpečnostních směrnic.“
Řešením může být využití šifrovaných USB disků nové generace společnosti Kingston, která po akvizici klíčových technologií IronKey nabízí široké portfolio zabezpečených flash disků, od disku s hardwarovou klávesnicí přes modely s vlastním antivirovým enginem až po flash disk s možností centrální správy. „Tyto šifrované disky pomáhají firmám zůstat ve shodě s bezpečnostními i právními předpisy a splňují i ty nejpřísnější bezpečnostní kritéria,“ potvrdil Jakub Mazal, bezpečnostní poradce v české společnosti Comguard, která se zabývá distribucí zabezpečených flash disků.
Všechny zabezpečené USB disky značky Kingston nabízejí hardwarové 256bitové šifrování AES v XTS módu pro zajištění 100% důvěrnosti ukládaných dat. Disk DataTraveler Vault Privacy 3.0 navíc obsahuje osvědčenou antivirovou ochranu ESET NOD32. Flash disky IronKey navíc mají certifikaci mezinárodně uznávaného bezpečnostního standardu FIPS 140-2 Level 3. U disků DataTraveler Vault Privacy a IronKey nabízí Kingston s použitím softwaru SafeConsole a IronKey EMS také možnost centrální správy. „Centrální správa poskytuje výkonnou sadu nástrojů, které umožní IT administrátorům udržet kontrolu nad všemi spravovanými disky. Díky tomu lze vzdáleně resetovat hesla, nastavovat hesla a firemní politiky či vzdáleně mazat obsah, vynucovat šifrovací zásad a podobně. Centrální správa poskytuje vysokou úroveň podpory a garanci vždy aktuální verze software,“ dodává Jakub Mazal z Comguard.
Informace z letošního průzkumu ESET/Seznam.cz i dalších evropských průzkumů najdete v přehledné infografice:
Shrnutí závěrů z průzkumu ESET a Seznam.cz.
Poznámka k průzkumu: Průzkum společnosti ESET ve spolupráci s internetovým portálem Seznam.cz probíhal formou online dotazování uživatelů od 31. května do 2. června 2017. Zúčastnilo se jej 993 respondentů. Vzorek je reprezentativní na uživatele Seznamu starší 10 let, byl vyvážen při kvótách na pohlaví, věk a vzdělání.