Poslední případ, ale bohužel ne poslední, který zaznamenala Policie ČR, se odehrál podobně jako mnohé další. Muž, se kterým se žena seznámila přes sociální sítě, se vydával za lodního inženýra plavícího se do Indie. Po určité době jí informoval o poškození lodního šroubu a nouzovém přistání na jednom z ostrovů, na kterém měli posádku lodi přepadnout piráti a zabít několik jeho kolegů.
Z tohoto důvodu potřeboval dostat svoje osobní věci do bezpečí a s tím mu měla pomoci právě podvedená žena. Balíček s osobními věcmi jí měl z ostrova zaslat prostřednictvím spediční služby a zároveň měl zaplatit i část poštovného. Zbytek měla zaplatit po převzetí. Postupně zaplatila za balíček, který nikdy nedorazil, čtvrt milionu.
Jde o typický případ tzv. romantického podvodu (Romance Scamming nebo Love Scamming). Jde o cílený a dobře organizovaný podvod, který vychází hlavně z prostředí internetu. Podvodníci se často vydávají za osamělé jedince, například amerického vojáka nebo dceru afrického prince, a prosí o finanční pomoc. Cílem útočníků jsou často osamělé ženy, výjimečně i muži.
Jak probíhá podvod
Podvod probíhá tak, že žena se na internetu setká s mužem, který se ukáže být jejím vysněným idolem. Zamiluje se a muž jí přísahá velkou lásku. Ale pak se dostane do nouzové situace, ve které naléhavě potřebuje peníze, které mu žena ve slepé důvěře a lásce převede – načež už nikdy o svém údajném snovém princi neuslyší. Podvodníci kontaktují svou oběť prostřednictvím online seznamek nebo sociálních médií a používají falešné profily, často s cizími nebo ukradenými obrázky.
Online seznamovací platformy využívají celosvětově stovky milionů lidí a v případě sociálních sítí je to téměř pět miliard uživatelů. Online prostředí tak podvodníkům nabízí obrovský prostor, kde lovit své oběti.
Mohlo by vás zajímat
„Na romantických podvodech je nejzrádnější, že se zpočátku jeví relativně nevinně. Útočníci nejprve navážou se svou obětí virtuální vztah a až po několika týdnech rozehrají manipulativní hru s cílem vylákat z oběti peníze,“ vysvětluje Ondřej Šťáhlavský, regionální ředitel bezpečnostní společnosti Fortinet.
Útočníci si za své cíle nejčastěji vybírají osoby čerstvě opuštěné, bohaté nebo se špatnou znalostí internetového prostředí. Všechny tyto informace se na sociálních sítích dají snadno dohledat, pokud uživatel nedodržuje základní bezpečnostní opatření, jako je nastavení soukromí či zveřejňování citlivých osobních dat.
„Rozvoj technologií romantickým podvodníkům nahrává a jejich praktiky jsou čím dál přesvědčivější. Umělá inteligence dnes dokáže vytvořit deepfake fotografie, ale i hlasové a videozáznamy, psát romantické dopisy a vést přesvědčivé konverzace. To vše pak vytvoří dokonalou iluzi, které je snadné podlehnout,“ říká Ondřej Šťáhlavský z Fortinetu.
Jak podvod odhalit
Společnost Fortinet shrnula nejčastější varovné signály, kterých si při online seznamování všímat:
- Tzv. „love bombing“: Neustálé komplimenty, nekonečné vyznávání lásky a plánování sňatku po několika týdnech známosti.
- Vzdálenost: Neochota k osobnímu setkání s výmluvou na práci či život v zahraničí, vojenskou misi nebo časté cestování. Vyhýbání se telefonickým a video hovorům.
- Žádost o peníze: Zpočátku nevinné žádosti o drobné částky postupně eskalují ve větší obnosy.
- Nevyžádané investiční rady: Útočníci se často vydávají za zkušené investory a slibují zprostředkovat výhodné investice s vysokým výnosem.
- Srdceryvné osudy: Žádost o finanční pomoc bývá zdůvodněna dramatickými okolnostmi, jako je vážné onemocnění, nehoda, ztráta zaměstnání nebo náklady na návrat ze zahraničí. Útočníci navíc často vysvětlují nedostatek financí tím, že se nemohou dostat ke svým úsporám.
- Žádost o intimní fotografie: Útočníci se z oběti mohou snažit vymámit citlivé fotografie za účelem pozdějšího vydírání.
- Viditelné rozdíly ve stylu komunikace: Na jednom podvodu se může podílet více útočníků nebo být využita generativní umělá inteligence.
Zdroj: Policie ČR