Populární jazykový model ChatGPT má nového a to silného konkurenta. Společnost Anthropic totiž v Evropě zpřístupnila svého chatbota s umělou inteligencí Claude. První testy ukazují, že Claude funguje velmi dobře mimo jiné v němčině, francouzštině a italštině a nevede si také špatně v Češtině a dalších evropských jazycích. Nakonec neváhejte a vyzkoušejte. Stačí otevřít stránku claude.ai a vytvořit si zdarma účet.
Co Claude umí
Podobně jako ChatGPT dokáže Claude pomocí umělé inteligence mimo jiné formulovat věty na lidské úrovni a shrnovat obsah textů, překládat, nebo třeba vymýšlet pohádky. V Evropě bude k dispozici webová verze, aplikace pro iPhony a verze pro firmy.
Claud je novinkou v Evropě, ale jinak jde už o jeho třetí verzi, kterou společnost Anthropic uvedla v březnu 2024 (první model byl uveden na trh již v březnu 2023). V některých technických rysech dokonce překonala model ChatGPT 4 od OpenAI. Výhodou Clauda je,že dokáže shrnout i dlouhé texty a odpovědět na otázky s nimi související. Spoluzakladatel firmy Jared Kaplan zdůraznil, že software by tak mohl být užitečný zejména pro právníky a mimo jiné i v lékařském a finančním sektoru.
Zdroj: X/TwitterClaude is now available in Europe: https://t.co/uLbS2JNczH pic.twitter.com/WMS51FaMCS
— Anthropic (@AnthropicAI) May 14, 2024
Další výhodou Clauda je posle zástupců firmy Anthropic to, že netrpí tolik tzv. "halucinacemi", kdy software podává nepravdivé výroky. "Halucinace" jsou zásadním problémem programů umělé inteligence, který souvisí se způsobem jejich fungování. Software je trénován na obrovském množství informací. Při formulování textů rozhoduje slovo od slova, jak by věta měla pravděpodobně pokračovat. Výsledkem mohou být zcela nesprávné informace, i když modely umělé inteligence byly zásobeny pouze správnými informacemi.
Anthropic se pomocí Clauda snaží tyto chyby minimalizovat tím, že je porovnává s fakty. Podobným způsobem je také kontroluje podle základních pravidel, aby nedošlo k urážce nebo diskriminaci.
Claude neumí kreslit, ale s obrázky přeci jen pracuje. Dokáže totiž velmi dobře popsat jejich obsah. Stačí mu obrázek předložit a poprosit ho o komentář. A umí také generovat kód například v Pythonu.
Mohlo by vás zajímat
Nevýhodou Clauda je, že nemá přístup na internet, takže nedokáže například shrnout obsah webové stránky. Společnost zatím neplánuje ukládat data v Evropě, ale je tomu otevřená, pokud si to budou zákazníci přát. Údaje zákazníků jsou přitom vždy zašifrované, a tudíž přístupné pouze jim.
Konkurence nespí
Konkurence je ale neúprosná. Jen několik hodin před oznámením evropského Clauda na trh totiž společnost OpenAI představila mluvící verzi ChatGPT, která dokáže s uživateli konverzovat jako člověk. Software reaguje také na vizuální informace, které přijímá prostřednictvím kamery smartphonu. Očekává se, že společnost Google představí novinky v oblasti asistentů umělé inteligence také na své vývojářské konferenci ještě v květnu.